23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Ronald Regan, aktori i Hollivudit që u bë “Komunikuesi i Madh” në historinë e SHBA-ve

Nga Albert Vataj

Në radhën e Presidentëve të SHBA-ve ai mbeti një ikonë e forcës së karakterit të gërshetuar nga karizma, vendosmëria dhe mirësia njerëzore, sensi i humorit dhe vetëbesimi, cilësi të cilat bënë që ai të shënjohet në aradhen e gjatë të etërve të kombit amerikan.

Ronald Reagan (6 shkurt 1911 – 5 qershor 2004), një ish-aktor dhe guvernator i Kalifornisë, shërbeu si presidenti i 40-të nga 1981 deri në 1989. I rritur në qytetin e vogël të Illinois, ai u bë një aktor i Hollivudit në të 20-at e tij dhe më vonë shërbeu si guvernator republikan i Kalifornisë nga 1967 deri në 1975.

I quajtur Komunikuesi i Madh, Reagan i dashur u bë një president popullor me dy mandate. Ai uli taksat, rriti shpenzimet e mbrojtjes, negocioi një marrëveshje për reduktimin e armëve bërthamore me sovjetikët dhe vlerësohet se ndihmoi për t’i dhënë fund më të shpejtë Luftës së Ftohtë. Në rikandidimin e tij më 1984, Regan, i cili njoftoi se ishte “përsëri mëngjes në Amerikë”, mori 49 nga 50 shtete në zgjedhje dhe mori 525 nga 538 vota elektorale, numri më i madh i fituar ndonjëherë nga një kandidat presidencial amerikan, një rekord politik i cili nuk është thyer ende.

Sfida e aktorit dhe më tej

Në vitin 1937, ndërsa ishte në Kaliforninë Jugore për të mbuluar sezonin e trajnimit pranveror të Chicago Cubs, Ronald Reagan bëri një test ekrani për studion e filmit Warner Brothers. Studio e nënshkroi një kontratë, dhe po atë vit ai bëri debutimin e tij në filmin “Love is on the Air”, duke luajtur një reporter lajmesh në radio.

Gjatë tre dekadave të ardhshme, ai u shfaq në më shumë se 50 filma. Ndër rolet e tij më të njohur ishte ai i yllit të futbollit të Notre Dame, George Gipp në filmin biografik të vitit 1940 “Knute Rockne All American”. Në film, linja e famshme e Reganit – për të cilën ai mbahet mend ende – ishte “Win one for the Gipper”. Një tjetër rol i dukshëm ishte ai i vitit 1942 në “Kings Row”, në të cilin Reagan portretizoi një viktimë aksidenti që zgjohet për të zbuluar se këmbët i janë amputuar dhe bërtet: “Ku jam pjesa tjetër?” (Reagan e përdori këtë rresht si titullin e autobiografisë së tij të vitit 1965.)

Në vitin 1940, Reagan u martua me aktoren Jane Wyman, me të cilën pati vajzën Maureen dhe një djalë të birësuar, Michael. Çifti u divorcua në vitin 1948. Në vitin 1952, ai u martua me aktoren Nancy Davis. Dyshja kishin dy fëmijë, Patricia dhe Ronald.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945), Reagan u skualifikua nga detyra luftarake për shkak të shikimit të dobët dhe e kaloi kohën e tij në ushtri duke bërë filma stërvitor.

Nga viti 1947 deri në vitin 1952 dhe nga viti 1959 deri në vitin 1960, ai shërbeu si president i Shoqatës së Aktorëve të Ekranit (SAG), gjatë së cilës kohë ai dëshmoi para Komitetit të Aktiviteteve Jo-Amerikane të Dhomës së Përfaqësuesve ( HUAC ). Nga viti 1954 deri në vitin 1962, ai drejtoi serialin javor të dramës televizive “The General Electric Theatre”. Në këtë rol, ai vizitoi Shtetet e Bashkuara si përfaqësues i marrëdhënieve me publikun për General Electric, duke mbajtur bisedime pro-biznesit, në të cilat ai foli kundër kontrollit të tepërt të qeverisë dhe shpenzimeve të kota, tema kryesore të karrierës së tij të ardhshme politike.

Ronald Reagan, Guvernator i Kalifornisë

Në vitet e tij të rinj, Ronald Reagan ishte anëtar i Partisë Demokratike dhe bëri fushatë për kandidatët demokratë; megjithatë, pikëpamjet e tij u bënë më konservatore me kalimin e kohës, dhe në fillim të viteve 1960 ai u bë zyrtarisht një republikan.

Në vitin 1964, Reagan doli në qendër të vëmendjes politike kombëtare kur mbajti një fjalim televiziv të mirëpritur për kandidatin presidencial republikan Barry Goldwater (1909-1998), një konservator i shquar. Dy vjet më vonë, në garën e tij të parë për poste publike, Reagan mundi presidentin aktual demokrat, Edmund “Pat” Brown Sr. (1905-1996) me pothuajse 1 milion vota për të fituar guvernatorin e Kalifornisë. Reagan u rizgjodh për një mandat të dytë në vitin 1970.

Pasi bëri oferta të pasuksesshme për nominimin presidencial republikan në 1968 dhe 1976, Reagan mori miratimin e partisë së tij në vitin 1980. Në zgjedhjet e përgjithshme të atij viti, ai dhe shoku i tij kandidat George HW Bush (1924-2018) u përballën me Presidentin Jimmy Carter (1924-) dhe Zëvendës President Walter Mondale (1928-2021). Reagan fitoi zgjedhjet me një diferencë elektorale prej 489-49 dhe fitoi pothuajse 51 për qind të votave popullore. Në moshën 69-vjeçare, ai ishte personi më i vjetër i zgjedhur në presidencën amerikane.

Viti 1981 Inaugurimi dhe Atentati për vrasje

Ronald Reagan u betua në detyrë më 20 janar 1981. Në fjalimin e tij inaugurues, Regan tha në mënyrë të famshme për ekonominë e atëhershme të trazuar të Amerikës: “Në këtë krizë të tanishme, qeveria nuk është zgjidhja e problemeve tona; Qeveria është problemi.”

Pas viteve më informale të Carter-it, Reagan dhe gruaja e tij Nancy filluan një epokë të re magjepsëse në kryeqytetin e vendit, i cili u bë i njohur si Hollywood në Potomac. Zonja e parë veshi modele të stilistëve, organizoi darka të shumta shtetërore dhe mbikëqyri një ridekorim të madh të Shtëpisë së Bardhë .

Pak më shumë se dy muaj pas inaugurimit të tij, më 30 mars 1981, Reagan i mbijetoi një atentati nga John Hinckley Jr. (1955-), një burrë me një histori problemesh psikiatrike, jashtë një hoteli në Uashington, DC. Plumbi i të armatosur e shpoi njërin prej mushkërive të presidentit duke i kërcënuar seriozisht zemrën. Reagan, i njohur për humorin e tij të këndshëm, më vonë i tha gruas së tij: “Zemër, harrova të bëj rosë”. Brenda disa javësh nga të shtënat, Reagan u kthye në punë.

Axhenda e brendshme e Ronald Reganit

Në frontin e brendshëm, Presidenti Ronald Reagan zbatoi politika për të reduktuar shtrirjen e qeverisë federale në jetën e përditshme dhe në xhepat e amerikanëve, duke përfshirë uljen e taksave që synonin të nxisnin rritjen (e njohur si Reaganomics). Ai gjithashtu mbrojti për rritje në shpenzimet ushtarake, reduktime në programe të caktuara sociale dhe masa për të çrregulluar biznesin.

Deri në vitin 1983, ekonomia e vendit kishte filluar të rimëkëmbej dhe të hynte në një periudhë prosperiteti që do të shtrihej gjatë pjesës tjetër të presidencës së Reganit. Kritikët pohuan se politikat e tij çuan në deficite buxhetore dhe një borxh kombëtar më të madh; disa besonin gjithashtu se programet e tij ekonomike favorizonin të pasurit.

Në vitin 1981, Reagan bëri histori duke emëruar Sandra Day O’Connor (1930-), si gruan e parë në Gjykatën e Lartë të SHBA .

Ronald Reagan dhe Punët e Jashtme

Në çështjet e jashtme, mandati i parë i Ronald Reganit në detyrë u shënua nga një grumbullim masiv i armëve dhe trupave amerikane, si dhe një përshkallëzim i Luftës së Ftohtë (1946-1991) me Bashkimin Sovjetik , të cilin presidenti e quajti “perandoria e së keqes”. “Çelësi për iniciativat e politikës së jashtme të administratës së tij ishte Doktrina e Reganit, sipas së cilës, Amerika u dha ndihmë lëvizjeve antikomuniste në Afrikë, Azi dhe Amerikën Latine. Në vitin 1983, Reagan njoftoi Iniciativën e Mbrojtjes Strategjike (SDI), një plan për të zhvilluar armë me bazë hapësinore për të mbrojtur Amerikën nga sulmet e raketave bërthamore sovjetike.

Gjithashtu në frontin e punëve të jashtme, Reagan dërgoi 800 marinsa amerikanë në Liban, si pjesë e një force paqeruajtëse ndërkombëtare, pasi Izraeli pushtoi atë vend në qershor të vitit 1982. Në tetor 1983, kamikazët sulmuan kazermat e marinës në Bejrut, duke vrarë 241 amerikanë. Po atë muaj, Reagan urdhëroi forcat amerikane të udhëheqin një pushtim të Grenadës , një ishull në Karaibe, pasi rebelët marksistë përmbysën qeverinë. Përveç problemeve në Liban dhe Grenadë, administratës së Reganit iu desh të përballej me një marrëdhënie kontestuese të vazhdueshme midis Shteteve të Bashkuara dhe udhëheqësit libian, Muammar al-Gaddafi (1942-).

Gjatë mandatit të tij të dytë, Regan lidhi një marrëdhënie diplomatike me Mikhail Gorbaçovin (1931-), i prirur për reforma, i cili u bë lider i Bashkimit Sovjetik në vitin 1985. Më 1987, amerikanët dhe sovjetikët nënshkruan një marrëveshje historike për të eliminuar raketat bërthamore me rreze të mesme veprimi. Në të njëjtin vit, Regan foli në Murin e Berlinit të Gjermanisë, një simbol i komunizmit, dhe sfidoi në mënyrë të famshme Gorbaçovin që ta shemb atë. Njëzet e nëntë muaj më vonë, Gorbaçovi i lejoi popullit të Berlinit të çmontonte murin. Pas largimit nga Shtëpia e Bardhë, Reagan u kthye në Gjermani në shtator 1990 – vetëm disa javë përpara se Gjermania të ribashkohej zyrtarisht – dhe bëri disa goditje simbolike me një çekiç në një pjesë të mbetur të murit.

Rizgjedhje në vitin 1984

Në nëntor 1984, Ronald Regan u rizgjodh me një avantazh dërrmues, duke mundur Walter Mondale dhe shoqen e tij kandidate Geraldine Ferraro (1935-), kandidatja e parë femër për nënpresidente nga një parti e madhe politike amerikane. Regan, i cili njoftoi se ishte “përsëri mëngjes në Amerikë”, mori 49 nga 50 shtete në zgjedhje dhe mori 525 nga 538 vota elektorale, numri më i madh i fituar ndonjëherë nga një kandidat presidencial amerikan.

Regan, njeriu me zemër të bardhë

Sipas Paul Kengor, autor i librit “Zoti dhe Ronald Regan”, Regan kishte një besim veçanërisht të fortë në mirësinë e njerëzve, i cili vinte nga besimi optimist i nënës së tij, Nelle. Kundërshtimi i Reganit ndaj diskriminimit racial ishte i pazakontë për kohën. Ai kujton një kohë në Dixon kur hoteli lokal nuk lejoi disa zezakë të qëndronin atje. Regan i mori ata në shtëpinë e tij, ku nëna e tij i ftoi ata të kalonin natë dhe hëngrën mëngjes ditën tjetër.

Regani reformator

Regan fitoi vëmendje kombëtare në fjalimet e tij për kandidatin konservator për president Barry Goldwater në vitin 1964. Duke folur për Goldwater, Regan theksoi besimin e tij në rëndësinë e një qeverie më të vogël. Duke konsoliduar temat që ai kishte zhvilluar në fjalimet në GE, ai argumentonte në “Një kohë për zgjedhje” (27 tetor 1964):

“Baballarët Themelues e dinin që një qeveri nuk mund të kontrollojë ekonominë pa kontrolluar njerëzit. Dhe ata e dinin se kur një qeveri vendos për të bërë këtë, ajo duhet të përdorë forcën dhe detyrimin për të arritur qëllimin e saj. Pra, ne kemi ardhur në një kohë për të bërë zgjedhjen …. juve dhe mua na thuhet që ne duhet të zgjedhin midis të majtës apo të djathtës, por unë sugjeroj që nuk ka asnjë gjë të tillë si të majtë apo të djathtë. Ka vetëm lart ose poshtë. Lart, drejt ëndrrës së vjetër të njeriut – maksimumin e lirisë individuale duke respektuar rendin -. ose poshtë në folenë e milingonave të totalitarizmit”

Incidenti

Shpërthimi i Raketës Kozmike Challenger më 28 janar 1986, dëshmoi një moment të rëndësishëm në presidencën e Reganit. Të shtatë astronautët në bord u vranë. Natën e fatkeqësisë, Regan mbajti një fjalim, në të cilën ai tha: E ardhmja nuk i përket frikacakëve. Ajo i përket të guximshëmve… Ne kurrë nuk do ti harrojmë ata, as çastin e fundit kur ne i pamë këtë mëngjes, kur ata po përgatiteshin për udhëtimin e tyre, përshëndetën me dorë dhe ‘tronditën kufijtë e egërsuar të Tokës’ për të ‘prekur fytyrën e Zotit.’

Imigracioni

Regan nënshkroi Aktin për Reformën dhe Kontrollin e Imigracionit në vitin 1986. Akti i bëri të paligjshme punësimin apo rekrutimin me vetëdije të imigrantëve të paligjshëm. Punëdhënësve u kërkohej që të dëshmonin për statusin e imigracionit të punonjësve të tyre, dhe u dha amnisti rreth tre milionë emigrantëve të paligjshëm që kishin hyrë në Shtetet e Bashkuara para 1 janarit 1982, dhe kishin jetuar në mënyrë të vazhdueshme në SHBA. Kritikët argumentojnë se sanksionet ndaj punëdhënësve ishin pa dhëmbë dhe nuk arritën të frenonin imigracionin e paligjshëm. Me rastin e nënshkrimit të aktit në një ceremoni të mbajtur pranë Statujës së Lirisë të sapo rinovuar, Regan tha: “Dispozitat e legalizimit në këtë akt do të shkojnë larg për të përmirësuar jetën e një klase të individëve të cilët tani duhet të fshihen në hije, pa pstur mundësi të përfitojnë shumë nga të mirat e një shoqërie të lirë dhe të hapur. Shumë shpejt, shumë prej këtyre burrave dhe grave do të jenë në gjendje të dalin në rrezet e diellit dhe, në fund të fundit, në qoftë se ata zgjedhin, ata mund të bëhen amerikanë.” Reagan gjithashtu tha, “Programi i sanksioneve ndaj punëdhënësve është gur themeli dhe element kryesor. Kjo do të heqë nxitjen për imigracion të paligjshëm, duke eliminuar mundësitë e punësimit që tërheqin të huaj të paligjshëm këtu.”

Sëmundja dhe vdekja e Ronald Reganit

Pas largimit nga Shtëpia e Bardhë në janar të vitit 1989, Ronald Regan dhe gruaja e tij u kthyen në Kaliforni, ku jetonin në Los Anxhelos. Në vitin 1991, Biblioteka dhe Muzeu Presidencial i Ronald Regan u hap në Simi Valley, Kaliforni.

Në gusht të vitit 1994, në moshën 83 vjeçare, Regani u diagnostikua me sëmundjen Alzhaimer, një çrregullim i pashërueshëm neurologjik i cili shkatërron qelizat e trurit. Në nëntor, ai e informoi vendin përmes një letre të shkruar me dorë, ku midis të tjerave shkruhej:

Kohët e fundit më thanë se jam një nga miliona amerikanët, që do të të preken me sëmundjen Alzhaimer … Në këtë moment ndihem mirë. Kam ndërmend të jetoj pjesën e mbetur të viteve që Zoti më ka dhënë në këtë botë, duke bërë gjërat që kam bërë gjithmonë … Unë tani do të filloj udhëtimin që do të më çojë në muzgun e jetës sime. Unë e di që për Amerikën do të ketë gjithmonë një agim të ndritshme përpara. Faleminderit, miqtë e mi. Zoti ju bekoftë gjithmonë.

Gati një dekadë më vonë, më 5 qershor 2004, ai vdiq në shtëpinë e tij në Los Anxhelos në moshën 93-vjeçare, duke e bërë atë presidentin më jetëgjatë të vendit (në 2006, Gerald Ford e kaloi atë për këtë titull). Regani u përcoll me një funeral shtetëror në Uashington, DC dhe më vonë u varros në bibliotekën e tij presidenciale. Nancy Reagan vdiq nga një atak në zemër në vitin 2016 në moshën 94-vjeçare dhe u varros së bashku me bashkëshortin e saj.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x