35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Rusët tërhiqen, Zelensky mbërrin në Izyum dhe premton: Banorë të Krimesë, po vijmë!

Qyteti i Iziym ishte një nga pikat më të rëndësishme të rimarra nga forcat ukrainase, duke përfituar nga tërheqja e trupave ruse.

Sot në qytetin që para luftës kishte 45 mijë banorë, erdhi edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, shenjë që situata edhe në rrethinat e tij është e qetë dhe në kontroll total të Kievit.

“Pak ditë më parë, kur donim të shihnim ngjyrën blu, drejtoheshim drejt qiellit, sot shohim kudo flamurin e Ukrainës. Flamuri verdheblu valëvitet në Iziumin e çliruar”, ishin fjalët e presidentit, që në fjalimin e tij përpara trupave dhe përfaqësues të popullsisë lokale, shkoi edhe më tej: “Banorëve të Krimesë i them, po vijmë!”.

Forcat ukrainase kanë fituar pothuajse 10 mijë kilometra katrorë në pak më shumë se një javë, në verilindje të Ukrainës, duke përfituar nga një hapësirë e lënë të pakontrolluar nga forcat ruse, por veçanërisht nga armatimet perëndimore që kanë ekuilibruar deficitin fillestar.

/javanews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x