20.5 C
Tirana
21 / 05 / 2024

Paratë ruse/ Berisha akuza Bashës: Je i vetmi përgjegjës! Në arkën e PD-së nuk ka hyrë asnjë para

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mohuar kategorikisht se PD ka përfituar nga financimet ruse. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Këshillit KOmbëtar të PD-së, Berisha tha se në arkën e demokratëve nuk është futur asnjë para ruse.

Berisha akuzon ish-kryetarin e PD-së, Lulzim Bashën duke e konsideruar financimin rus si një akti personal të tij.

Berisha: Fronti për mbrojtjen e Shqipërisë do zgjerohet me sindikatat, forca të tjera politike, do bashkëpunojmë ngushtësisht me Partinë e Lirisë dhe me çdo parti që do të angazhohet në një lëvizje në mbrojtje të interesave të qytetarëve shqiptarë. Nuk ka mision më motivues sesa ky. Unë kam besim të madh se nga kjo mbledhje ne do arrijmë të shpërndahemi në mbarë vendin, në një situatë të elektrizuar nga pakënaqësia e madhe ndaj kësaj qeverie.

Së fundi, si forumi kryesor pas Kuvendit të PD-së, dua t’ju informoj se ish-kryetari ka pranuar sipas raporteve serioze financimet ruse. Ky është një akt jashtëzakonisht i rëndë. Për PD-në si parti e interesit kombëtar, ky është shkelmim i njërit prej parimeve më themelore të qëndrimeve të saj. 

E para, deri më sot, nuk ka asnjë individ në PD, që të ketë pasur dijeni për financime ruse. Në arkën e PD-së nuk ka hyrë dhe nuk ka dalë, sipas dëshmive të zotit Ristani dhe ishkasierit të PD-së, Ilir Dervishi, asnjë para. Është akt personal i Lulzim Bashës.

Së dyti, në 2018-ën kur ambasadori amerikan më ka sjellë një dosje në zyrë, dosja nuk ka pasur asgjë tjetër përveçse artikullit të Mother Jones. Kaq kishte. Në prill pas zgjedhjeve në 6 bashkitë, disa bashkëatdhetarë tanë, më kanë informuar se ata kanë firmosur, por nuk kanë dhënë asnjë qindarkë për atë siç mashtronte Lulzim Basha për të financuar lobistin e tij. Pasi u bënë disa burime, unë akuzova Ramën se mbylli dosjen e Lulzim Bashës. Sot kryesia ka vendosur të ngrejë një komision auditi për këtë aferë. Ai po dëshmon një mungesë totale përgjegjshmërie sepse është i detuyruar sëpaku të thotë ku i mori paratë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x