25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Euro bie në nivelin më të ulët të 20 viteve kundrejt dollarit

Euro ka rënë në nivelin më të ulët që nga viti 2002 kundrejt dollarit mes frikës se një recesion në eurozonë mund të jetë afër. Monedha ra deri në 1.0281 dollarë, duke kërcënuar një shtytje drejt barazisë së dollarit, njofton Detche Welle.

Monedha e përbashkët e eurozonës ra në vlerën e saj më të ulët ndaj dollarit në dy dekada të martën, pasi një rritje e re e çmimeve të gazit evropian thelloi frikën për një recesion.

Rritja ekonomike në eurozonë ka rënë, me çmimet në rritje mes ndikimit ekonomik të luftës në Ukrainë.

Sa e rëndë është rënia?

Euro ra me deri në 1.3% kundrejt dollarit në 1.0281 dollarë – norma e saj më e dobët që nga dhjetori 2002.

Rënia është pjesë e një tendence afatgjatë, me një dobësim të euros me 8% kundrejt dollarit këtë vit. Ajo e afron euron me barazinë e dollarit – diçka e paparë që nga krijimi i euros në 1999.

Monedhat e lidhura me euron si forinta hungareze, zloty polake dhe lei rumun janë dobësuar gjithashtu ndjeshëm kundrejt monedhës amerikane.

Ndërkohë, indekset e aksioneve në Frankfurt, Londër dhe Paris ranë me më shumë se 1% deri në orët e vona të mëngjesit të së martës, mes shqetësimeve për një rënie ekonomike në të gjithë Evropën.

Shitjet e euros panë gjithashtu rënien e monedhës në nivelin më të ulët kundrejt frangës zvicerane që nga viti 2015, kur Banka Kombëtare e Zvicrës braktisi kufirin e saj të monedhës. Ai ra gjithashtu kundrejt paundit, pavarësisht se stërlina po përballet me problemet e veta ekonomike.

Monedhat e tjera, si jeni japonez dhe dollari australian, po përballen gjithashtu me frikën e një recesioni global dhe një dollari në rritje, që shihet si një strehë e sigurt në kohë pasigurie.

Pse po bie vlera e euros?

Rënia e euros është e lidhur me frikën në rritje për gjasat e një recesioni në eurozonën 19-vendesh.

Të dhënat e anketës kanë treguar një ngadalësim të rritjes së biznesit në të gjithë zonën. Treguesit sugjerojnë se rajoni mund të bjerë në rënie pasi kriza e kostos së jetesës shtrëngon kërkesën e konsumatorëve.

Sipas të dhënave të sondazhit të publikuar të martën nga indeksi i menaxherëve të blerjeve mujore (PMI) i ndjekur nga S&P Global – një tregues i besimit të korporatave – ra në 52.0 në qershor nga 54.8 në maj.

“Sektori i prodhimit është tashmë në rënie, për herë të parë në dy vjet, dhe sektori i shërbimeve ka pësuar një humbje të dukshme të vrullit të rritjes mes krizës së kostos së jetesës,” tha kryeekonomisti i biznesit të S&P, Chris Williamson.

“Shpenzimet e familjeve për mallra dhe shërbime jo thelbësore janë vënë nën presion të veçantë për shkak të rritjes së çmimeve, por shpenzimet dhe investimet e biznesit po pakësohen gjithashtu si përgjigje ndaj perspektivës më të zymtë dhe kushteve shtrënguese financiare.”

Të hënën, nënkryetari i Bankës Qendrore Evropiane Luis de Guindos paralajmëroi se ekonomia e eurozonës mund të përballet me një recesion nëse industria detyrohet të përshtatet me mungesën e energjisë.

Çmimet evropiane të gazit arritën në kulmin e tyre më të lartë në katër muaj, mes shqetësimeve për furnizimin pas një rënieje të flukseve nga Rusia. Grevat e punëtorëve norvegjezë të naftës dhe gazit kanë përkeqësuar gjithashtu shqetësimet për furnizimin.

Rënia lidhet gjithashtu me një rritje të vlerës së dollarit amerikan pasi Rezerva Federale vazhdon të rrisë normat e interesit në luftën e saj kundër inflacionit. Kjo është në kontrast me Bankën Qendrore Evropiane, e cila po planifikon rritje më modeste. ( Deutche Welle)

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x