24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

Zgjerohet harta e luftës/ Përleshje në kufirin e këtyre dy shteteve që Rusia ka lidhje të ngushta, dhjetëra të vdekur

Pothuajse 30 persona janë raportuar të vrarë dhe dhjetëra të plagosur në përleshjet në kufirin Kirgistan-Taxhikistan.

Luftimet shpërthejnë rregullisht midis dy ish-shteteve sovjetike, kufiri i të cilëve ka qenë i diskutueshëm që nga rënia e BRSS.

Një përleshje e re që filloi në fillim të javës vazhdoi të premten, pavarësisht se të dy vendet ranë dakord për një armëpushim.

Të dyja palët fajësojnë tjetrin për fillimin e dhunës dhe shkeljen e armëpushimit.

Rreth 24 persona në Kirgistan janë vrarë deri më tani, tha të premten ministria e shëndetësisë së Kirgistanit.

Raportet e mëparshme nga Taxhikistani thanë se të paktën tre persona ishin vrarë atje.

Pothuajse 20,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre për të shmangur dhunën, njoftoi një degë rajonale e Kryqit të Kuq.

Konflikti ka ripërtërirë frikën për një luftë të gjithanshme midis dy vendeve.

Në vitin 2021, luftimet e paprecedentë vranë pothuajse 50 njerëz, shkruan BBC.

Mosmarrëveshja u ndez të mërkurën me të paktën dy persona të vrarë në tre incidente të veçanta.

Rojet kufitare Kirgize akuzuan Taxhikistanin për marrjen e pozicioneve në një pjesë të kufirit që nuk ishte demarkuar, ndërsa Taxhikistani tha se rojet kirgize kishin hapur zjarr pa provokim.

Vendet ndajnë një kufi prej 1,000 km, më shumë se një e treta e të cilit është e diskutueshme.

Rusia, e cila ka lidhje të ngushta me të dy vendet, ka ofruar të ndërmjetësojë, duke bërë thirrje për masa “urgjente” për të ndaluar dhunën të premten.

Një armëpushim hyri në fuqi nga ora 16:00 me orën lokale, por Kirgistani tha se dy nga fshatrat e tij u granatuan më vonë.

Ajo akuzoi fqinjin e saj për përdorimin e tankeve dhe transportuesve të blinduar të personelit.

Nga ana tjetër, Taxhikistani akuzoi forcat Kirgistane se bombarduan një post dhe shtatë fshatra me “armë të rëndë”.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x