32.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

Të qëllimshme apo dukuri natyrore?/ Çfarë fshihet pas shpërthimeve në “Nord Stream”?

Zhytësit e forcave speciale ruse mund të qëndrojnë pas sulmeve në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2, thonë ekspertët e sigurisë.

Zhytësit “Spetsnaz” një degë sekrete e ushtrisë ruse dhe dronët nënujorë mund të jenë përdorur për të hedhur në erë një rrugë të rëndësishme strategjike të furnizimit me gaz si Nord Stream, shkruan “Sun”.

“Flluska të mëdha u ngritën në sipërfaqen e detit pranë ishullit danez të Bornholm”, tha një anëtar i NATO-s pas raportimeve për shpërthime.

Suedia konfirmoi se kishte zbuluar dy shpërthime nënujore pranë rrjedhjes, ndërsa inxhinierët gjermanë të gazit raportuan një rënie “shpërthyese” të presionit në tubacion dhe se tubat ishin “çarë”. Udhëheqësit perëndimorë kanë akuzuar Rusinë për sabotimin e linjës për të shkaktuar një krizë energjetike në Evropë përpara dimrit. Dhe sipas një analisti të pavarur të mbrojtjes, “nuk përjashtohet diskutimi” që Moska mund të ketë qenë pas sabotimit të gazsjellësit pikërisht nën hundën e NATO-s.

Eksperti i luftës nënujore HI Sutton tha se njësia e fshehtë detare ruse GUGI, që thuhet se raporton drejtpërdrejt te Vladimir Putin, mund të ketë përdorur anije spiunazhi për të kryer sulmin.

“Sot, Marina Ruse ka flotën më të madhe të nëndetëseve spiune në botë. Ato janë të vendosura në Arktik. Ato do të ishin në gjendje të dëmtonin një tub në Balltik. Megjithatë, kjo duket e pamundur”, tha një specialist.

GUGI – Drejtoria e Përgjithshme sekrete për Eksplorimin e Detit të Thellë është në një mision për t’i dhënë një goditje katastrofike Perëndimit dhe është i njohur për zotërimin e anijeve më të mira të Marinës. Sutton tha gjithashtu se kanali i furnizimit nënujor ishte në 230 metra ujë “lëvizës” që mund të arrihej lehtësisht nga zhytës profesionistë të cilët më pas mund të vendosnin bombat.

Ai tha gjithashtu se Rusia është “shtëpia e një laboratori” që zhvillon drone nënujore më të fundit të aftë për të nisur sulme nga thellësia e detit.

“Rusia ka ende automjete autonome nënujore. Qendra e re për zhvillimin e tyre është në Shën Petersburg. Disa prej tyre mund të jenë të përshtatshme për një rënie të tillë”, shpjegoi ai.

Studiuesi i Kolegjit Mbretëror Danez të Mbrojtjes Anders Pak Nilsen u bëri jehonë këtyre shqetësimeve, duke thënë se zhytësit e Putinit mund të vendosnin lehtësisht eksplozivë të telekomanduar në tubacion.

“Nga pikëpamja teknike, kjo nuk është e vështirë. Gjithçka që ju nevojitet është një varkë. Kjo kërkon zhytës që dinë të trajtojnë mjetet shpërthyese”, tha ai.

Një tjetër shkak i mundshëm, sipas një burimi ushtarak britanik, është se forcat speciale ruse mund të kenë vendosur në mënyrë diskrete mina nga një anije tregtare false dhe t’i kenë shpërthyer ato ditë ose javë më vonë, sipas The Guardian.

Ndërkohë, mbetet e paqartë sesi tubacioni i fortifikuar rëndë i cili është i mbështjellë me 25 ton beton të përforcuar me çelik dhe peshon 11 ton secili u ça.

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson tha se inteligjenca sugjeroi se shpërthimet ishin të qëllimshme.

“Ne kemi shërbime të inteligjencës suedeze, por kemi marrë informacion edhe përmes kontakteve me Danimarkën dhe në bazë të kësaj kemi arritur në përfundimin se ndoshta ka qenë një akt i qëllimshëm. Ndoshta është sabotim”, tha ajo.

Ndërkohë, dyshohet se CIA kishte paralajmëruar Gjermaninë për një sulm të mundshëm në tubacionet e gazit Nord Stream disa javë më parë, sipas SPIEGEL. Sizmologu suedez Bjorn Lund zbuloi një shpërthim prej 100 kg TNT dhe grupi norvegjez i monitorimit Norsar regjistroi një tërmet me magnitudë rreth 2.2 ballë. Lund tha se ai zbuloi dy shpërthime pranë tubacionit të hënën, një në orën 2 të mëngjesit dhe tjetri në orën 19:04.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x