20.5 C
Tirana
21 / 05 / 2024

Idajet Beqiri padit Metën dhe Kryemadhin në SPAK

Ilir Meta është kallëzuar sërish në SPAK bashkë me bashkëshorten e tij Monika Kryemadhi. Kësaj radhe, paditësi është avokati Idajet Beqiri, i cili e akuzon çiftin se kanë fshehur të ardhurat ndërkohë që janë shpenzuar shuma të mëdha parash për operacione plastike.

Në padinë e tij, Beqiri radhit dy raste kur sipas tij Meta dhe Kryemadhi kanë kryer trajtime mjekësore me vlera kolosale. Trajmi për Kryemadhin është bërë në San Marino me një vlerë rreth 290 mijë euro, kurse Meta është trajtuar në Vjenë përgjatë viteve 2013-2014.

Pjesë e padisë janë edhe dy fëmijët e çiftit Meta, Besari dhe Bora.

Kjo është padia e dytë ndaj Metës në SPAK krahas asaj të ish-deputetit Halit Valteri, i cili regjistroi një padi ndaj Presidentit të asaj kohe me argumentin se kishte kryer korrupsion. Pjesë e asaj padie janë edhe Monika Kryemadhi si edhe Vangjel Tavo.

Ai i akuzon ata për korrupsion aktiv dhe pasiv në sektorin privat, për fshehje të pasurisë, mospagim të taksave dhe tatimeve dhe shpërdorim detyre.

Valteri theksoi se dispononte të dhëna që ngrenë dyshime për konsumimin e këtyre veprave penale. /abcnews.al

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x