32.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

‘Doktrina bërthamore’, Medvedev: Kemi të drejtë të përdorim armë nukleare

Rusia do të bëjë gjithçka që fqinjët e saj të mos përdorin armë bërthamore, për shembull në Ukrainë, tha të martën zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurisë të Federatës Ruse, Dmitry Medvedev.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të parandaluar përdorimin e armëve bërthamore tek fqinjët tanë armiqësorë. Për shembull, në Ukrainën naziste, e cila sot kontrollohet drejtpërdrejt nga vendet e NATO-s”, shkruan ish-presidenti dhe kryeministri i Federatës Ruse në kanalin e tij Telegram.

Sipas tij, Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore, nëse është e nevojshme, sipas doktrinës bërthamore. Ai shtoi se ky paralajmërim nuk është bllof.

/javanews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x