25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Ulen rastet me COVID-19, 2 viktima dhe 147 të infektuar në 24 orët e fundit

2 qytetarë kanë humbur jetën dhe 147 të tjerë janë infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Si pasojë e COVID-19 humbën jetën një 59-vjeçar nga Vlora dhe një 93-vjeçar nga Tirana.

Nga 442 testimeve të kryera janë regjistruar 147 qytetarë të infektuar duke rënë ndjeshëm numri i të prekurve nga COVID-19 krahasuar me një ditë më parë ku u shënuan 549 të infektuar.

Rastet e reja janë identifikuar konkretisht: 61 në Tiranë, 14 në Fier, 11 në Lushnje, 10 në Durrës, 8 në Berat, nga 6 qytetarë në Vorë, Divjakë, Gramsh, 4 në Pogradec, nga 3 qytetarë në Shkodër, Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, nga 2 qytetarë në Tropojë, Devoll, nga 1 qytetar në Lezhë, Vlorë, Selenicë, Kolonjë, Dimal.

Në të gjithë vendin janë gjithsej 3.640 qytetarë aktivë me COVID-19. Në spitalin COVID-3 po marrin trajtim 23 pacientë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 441 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 275,693 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (4 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 147

Të shëruar në 24 orë 441

Të shtruar në spitale 23

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 442

Testime totale 1,854,603

Raste pozitive 282,837

Raste të shëruara 275,693

Raste Aktive 3,640

Humbje jete 3,504

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,399

Fier 323

Durrës 192

Vlorë 178

Shkodër 107

Lezhë 101

Berat 92

Gjirokastër 91

Elbasan 83

Korçë 42

Dibër 24

Kukës 8

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x