11.5 C
Tirana
22 / 04 / 2024

Rama: Të mos humbasim mundësinë nga plani i rritjes së BE-së, sfidë për të dëshmuar gatishmërinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se, vendet duhet të angazhohen plotësisht që të përfitojnë nga plani i rritjes i BE-së.

Në fjalën e tij në Samitin BE – Ballkani Perëndimor mbi Planin e Rritjes dhe Konvergjencës me fokus integrimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Europian, si edhe zbatimin e Planit të Rritjes për Ballkanin Perëndimor që po mbahet sot në Tiranë, Rama u shpreh se, “plani i rritjes i BE-së në vetvete është një rezultat vërtetë inkurajues, i një shkëmbimi të sinqertë dhe të hapur pikëpamjesh”.

“Nuk mund të isha më falënderues se kaq ndaj Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, Komisionerit tonë Oliver Varhelyi, dhe shefit të DG Near, Gert Koopman për gatishmërinë  etyre për të dëgjuar shqetësimet tona, argumentet dhe idetë lidhur me arsyen se pse BE-ja duhet të gjejë rrugë të reja për të na ndihmuar në rrugëtimin tonë drejt anëtarësimit të plotë”, tha Rama.

“Për mua është shumë e qartë se mundësia e re që përfaqëson ky plan, që është jashtë kornizave, është jo vetëm njohje nga ana e BE-së e përpjekjeve tona prej një dekade për të ndërtuar një të ardhme të përbashkët kundër erërave të egra të së shkuarës, por po kështu edhe na sfidon për të dëshmuar gatishmërinë tonë për fatin e përbashkët evropian”, theksoi Rama.

“Mundësitë mund të merren ose mund të humben. Ne duhet të angazhohemi plotësisht pa asnjë rezervë, pa asnjë hezitim, pa asnjë kufizim apo shtrëngime që të përfitojmë nga kjo mundësi”, u shpreh kreu i qeverisë shqiptare.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x