23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Rama reagon për titullin e “La Repubblica”: Nuk e imagjinoja që do përfundoja sërish në kënetën e betejës politike italiane

Kryeministri Rama ka hedhur poshtë lajmin e publikuar në median italiane për shtyrjen e hapjes së qendrave të emigrantëve në Shqipëri, ku bënte përgjegjëse homologen italiane.

Në një reagim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë shqiptare mohon të ketë dhënë një intervistë për gazetarin e “La Repubblica”, dhe thotë se vetëm ka biseduar në një atmosferë miqësie.

Sipas tij, titulli i gazetës italiane “Rama hedh poshtë Melonin” nuk përkon me fjalët që ai i ka thënë gazetarit italian.

“Jo, Nuk ndryshova mendje dhe nuk dhashë një intervistë. Kam vepruar si një shqiptar që praktikon fenë tonë të lashtë të mikpritjes, shtëpinë e shqiptarit dhe të Zotit dhe të mikpritësit, duke u ofruar kafe miqve të ardhur nga Italia në Tiranë. Biseduam për shumë gjëra në një atmosferë të bukur miqësie dhe sigurisht edhe për marrëveshjen dhe historinë e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria në Itali, të cilit qeveria D’Alema arriti t’i japë fund me shumë sens të shëndoshë dhe largpamësi strategjike. Por nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të përfundoja edhe një herë në kënetën e betejës politike italiane në thonjëza me fjalë që nuk i thashë kurrë, si “do të jetë një dështim” ose “do të donim D’Alema” nën titullin “Rama hedh poshtë Melonin” në të cilin nuk e njoh fare veten”.

Ai ripërsërit edhe njëherë qëndrimin e tij pro marrëveshjes së emigrantëve me Italinë.

“Megjithatë, e përsëris: Nëse do të më duhej t’i ktheja hapat e mi njëqind herë, do të bëja marrëveshjen për emigrantët me Italinë dhe me asnjë vend tjetër. E kam thënë gjithmonë se për mendimin tim është një gjë e re që do të duhet të përballet me provën e realitetit. Por nëse në realitet publikon një foto të një kantieri në orët e para të punës, shoqëruar me titullin “800 milionë të hedhura në ajër”, atëherë ne jetojmë në botë paralele dhe asgjë nuk mund të na afronte me sfidën e vërtetë gjigante të emigracioni i paligjshëm, në një Evropë që duhet të bashkohet për të luftuar në të njëjtën kohë trafikun kriminal të të varfërve dhe dimrin demografik që kërcënon gjithnjë e më shumë të ardhmen e tij, ndërkohë që politikanët duken si priftërinjtë e Kostandinopojës që u zhytën aq shumë në debatin mes tyre për seksin e engjëjve dhe nuk e kuptuan se muret e qytetit ishin tashmë të shpuar nga të gjitha anët”.

Artikujt më të kërkuar

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x