23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Presidenti Begaj reagon ndaj aneksimit të rajonevenga rusia/ “Dënoj me forcë shkeljen e përsëritur të integritetit territorial të Ukrainës!”

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka dënuar firmosjen e aktit për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës nga Rusia.

Përmes një postimi në Twitter, Begaj thotë se kjo është një shkelje e përsëritur ndaj integritetit territorial të Ukrainës.

Sipas tij, sfida e hapur dhe flagrante e Rusisë ndaj ligjeve ndërkombëtare, është një lajm i keq për paqen dhe rendin botëror.

Postimi i Bajram Begajt:

Dënoj me forcë shkeljen e përsëritur të integritetit territorial të Ukrainës nga ana e Rusisë. Sfida e hapur dhe flagrante e Rusisë ndaj ligjeve dhe komunitetit ndërkombëtar është lajm i keq për paqen dhe rendin botëror.

Ishte Presidenti Vladimir Putin i cili ditën e sotme njoftoi në një konferencë për mediat, përmbylljen e referendumit dhe konkretizimin e aneksimit të 4 rajoneve të Ukrainës. Madje, ai emëroi edhe 4 liderë rusë në këto rajone, me të cilën firmosi dhe aktin për aneksimin e këtyre zonave.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x