31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Përplasja e helikopterit, konfirmohet vdekja e presidentit iranian, ministrit të jashtëm dhe 7 zyrtarëve të tjerë

Presidenti Ebrahim Raisi, Ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe 7 zyrtarë të tjerë konfirmohet se kanë humbur jetën nga rrëzimi i helikopterit të së dielës në veri-perëndim të Iranit.

Lajmi është konfirmuar nga mediat iraniane, të cilat bëjnë me dije se presidenti Ebrahim Raisi humbi jetën tragjikisht në moshën 63-vjeçare.

Si pasojë e mjegullës së dendur, helikopteri me nëntë persona u përplas teksa po kthehej nga një udhëtim në kufirin Iran-Azerbajxhan.

Prej orësh ekipet e kërkim-shpëtimit me ndihmën e SHBA dhe Turqisë, ekipet e emergjencës zhvilluan kërkime për gjetjen e helikopterit dhe personave që ndodheshin në bord.

Qeveria e Iranit thirri një “takim urgjent” pas njoftimit se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i jashtëm i vendit ishin në mesin e atyre që humbën jetën në përplasjen e helikopterit.

Karrigia ku zakonisht ulet Raisi ishte e zbrazët dhe ishte e mbështjellë me një brez të zi në kujtim të presidentit.

Kush është Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit?

Raisi ka qenë president i Republikës Islamike që nga qershori 2021, duke pasuar të moderuarin Hassan Rouhani. Ai mori frenat e një vendi në kontrollin e një krize të thellë sociale dhe një ekonomie të tensionuar nga sanksionet e SHBA kundër Teheranit për programin e tij të kontestuar bërthamor.

Irani u përfshi nga një valë protestash masive të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator 2022.

Në mars 2023-it, rivalët rajonalë Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan një marrëveshje të papritur që rivendosi marrëdhëniet diplomatike.

Lufta e Izraelit ndaj Gazës ka bërë që tensionet rajonale të rriten përsëri dhe një sërë përshkallëzimesh çuan që Teherani të lëshonte qindra raketa dhe raketa drejtpërdrejt në Izrael nga Irani në prill 2024.

Raisi, i lindur në vitin 1960 në qytetin e shenjtë të Mashhadit të Iranit verilindor, u ngrit herët në poste të larta. Në moshën vetëm 20 vjeç, në vazhdën e revolucionit islamik të vitit 1979 që rrëzoi monarkinë e mbështetur nga SHBA, ai u emërua prokuror i përgjithshëm i Karaj pranë Teheranit. Ai shërbeu si prokuror i përgjithshëm i Teheranit nga viti 1989 deri në 1994, zëvendës shef i Autoritetit Gjyqësor për një dekadë nga viti 2004, dhe më pas prokuror i përgjithshëm kombëtar në 2014. Kemi një deklaratë nga televizioni shtetëror iranian në lidhje me aksidentin e raportuar që përfshin një helikopter në një kolonë që transportonte presidentin iranian, Ebrahim Raisi.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x