25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Parlamenti Europian voton sot raportet për Kosovën, Bosnje Hercegovinën dhe…

Parlamenti Europian voton sot raportet për Kosovën, Bosnje Hercegovinën dhe Serbinë, që ishin miratuar para një muaji në Komisionin e Politikës së Jashtme.   

Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, përparimi i dialogut Kosovë-Serbi dhe njohja e pavarësisë së Kosovës ishin ne fokus të raportit të deputetes gjermane Cramon. Nga Serbia, në raport kërkohet që të mbështen qëndrimet e BE ndaj Rusisë, përfshirë edhe sanksionet.

Raportin për Kosovën e ka përgatitur eurodeputetja gjermane Viola von Cramon, e cila ka vënë theksin tek dialogu me Serbinë dhe liberalizimin e vizave.

Sipas saj, pa arritjen e marrëveshjes me Serbinë, pranimi në Bashkimin Europian nuk do të ndodhë për Kosovën.

Von Cramon është shprehur se është i nevojshëm liberalizimi i vizave për Kosovën, pasi janë plotësuar të gjitha kushtet.

Nga Serbia në raport do të kërkohet që të mbështet qëndrimet e BE-së ndaj Rusisë dhe agresionit ndaj Ukrainës, përfshirë edhe sanksionet që Bashkimi Evropian i ka vendosur kundër Moskës.

Serbia është i vetmi shtet në rajon që nuk ka vendosur sanksione ndaj Moskës, pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x