24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

Ish-kryeministri i Japonisë Abe që u qëllua, dyshohet se ka vdekur

Ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe u qëllua të premten gjatë një takimi fushate, tha një zëdhënës i qeverisë, pasi mediat lokale raportuan se kryeministri më jetëgjatë i vendit nuk po tregonte shenja jetike, shkruan AFP.

“Ish-kryeministri Abe u qëllua rreth orës 11:30 të mëngjesit,” u tha gazetarëve shefi i kabinetit, Hirokazu Matsuno, në rajonin perëndimor të vendit, Nara.

“Një burrë, që besohet të jetë ai që ka qëlluar, është arrestuar. Gjendja e ish-kryeministrit Abe aktualisht nuk dihet.”

Cilado qoftë arsyeja, një akt i tillë barbar nuk mund të tolerohet kurrë dhe ne e dënojmë me forcë atë,” shtoi Matsuno.

Mediat lokale duke përfshirë transmetuesin kombëtar NHK dhe agjencinë e lajmeve Kyodo thanë se Abe dukej se ishte në “arrest kardio-respirator”, një term që përdoret shpesh në Japoni përpara se një vdekje e frikshme të konfirmohej zyrtarisht nga një mjek.

Sulmi ndaj një njeriu që mund të jetë politikani më i njohur i Japonisë vjen pavarësisht niveleve të ulëta të krimit të dhunshëm dhe ligjeve të ashpra të armëve në vend, dhe me politikanë që bëjnë fushatë përpara zgjedhjeve të dhomës së lartë të së dielës.

Abe, 67 vjeç, kishte mbajtur një fjalim me siguri, por spektatorët ishin në gjendje t’i afroheshin mjaft lehtë.

Pamjet e transmetuara nga NHK e treguan atë duke qëndruar në një skenë kur u dëgjua një shpërthim i fortë me tym të dukshëm në ajër.

Ndërsa spektatorët dhe reporterët dolën, një burrë u shfaq duke u përplasur në tokë nga sigurimi.

Mediat lokale e identifikuan burrin si 41-vjeçarin Tetsuya Yamagami, duke cituar burime policore, me disa media që e përshkruan atë si një ish-anëtar të Forcave të Vetëmbrojtjes Detare, marinës së vendit.

“Një zhurmë e madhe”

Dëshmitarët në vendngjarje përshkruan tronditjen pasi ngjarja politike u kthye në kaos.

“Ai po mbante një fjalim dhe një burrë erdhi nga pas”, tha një grua e re në vendngjarje për NHK.

“Gjuajtja e parë dukej si një bazukë lodër. Ai nuk ra dhe pati një zhurmë të madhe. E shtëna e dytë ishte më e dukshme, mund të shihje shkëndijën dhe tymin”, shtoi ajo.

“Pas goditjes së dytë, njerëzit e rrethuan dhe i bënë masazh kardiak”.

Abe kishte gjakderdhje nga qafa, thanë dëshmitarët dhe fotografitë treguan. Ai thuhet se ishte fillimisht i vetëdijshëm, por më pas humbi vetëdijen, raportoi NHK.

Një zyrtar në spitalin e Universitetit Mjekësor Nara i tha AFP: “Ajo që mund të ndajmë tani është se transferimi i tij këtu ka përfunduar”, duke refuzuar të komentojë mbi statusin e Abe.

Zyrtarët nga kapitulli lokal i Partisë Liberal Demokratike të Abe thanë se nuk kishte pasur kërcënime përpara incidentit dhe se fjalimi i tij ishte shpallur publikisht.

Kryeministri Fumio Kishida, vetë në gjurmët e fushatës, po kthehej në Tokio dhe pritej të fliste pas mbërritjes.

Jiji raportoi se një grup pune qeveritar ishte formuar pas incidentit dhe reagimi tashmë kishte filluar të vërshonte.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken shprehu alarmin për të shtënat.

“Ky është një moment shumë, shumë i trishtuar,” u tha Blinken gazetarëve në një takim të G20 në Bali, duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin “thellësisht të pikëlluara dhe thellësisht të shqetësuara”.

Kryeministri i Tajlandës Prayut Chan-O-Cha ishte “shumë i tronditur” nga të shtënat e Abe, tha ministri i punëve të jashtme të mbretërisë, duke e përshkruar çiftin si miq.

“’Thellësisht e trishtuar dhe tronditëse”

Këshilltari special i Kishidës, Gjeneral Nakatani, u tha gazetarëve se “terrori apo dhuna nuk mund të tolerohen kurrë,” raportoi Jiji.

Abe, kryeministri më jetëgjatë i Japonisë, mbajti detyrën në vitin 2006 për një vit dhe përsëri nga 2012 deri në 2020, kur u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të sëmundjes së zorrëve të dobëta të kolitit ulceroz.

Ai është një konservator agresiv që bëri presion për rishikimin e kushtetutës pacifiste të Japonisë për të njohur ushtrinë e vendit dhe ka mbetur një figurë e spikatur politike edhe pas dorëheqjes së tij.

Japonia ka disa nga ligjet më të ashpra në botë për kontrollin e armëve dhe vdekjet vjetore nga armët e zjarrit në vendin me 125 milionë banorë janë rregullisht në shifra të vetme.

Marrja e patentës së armës është një proces i gjatë dhe i ndërlikuar edhe për qytetarët japonezë, të cilët fillimisht duhet të marrin një rekomandim nga një shoqatë e të shtënave dhe më pas t’i nënshtrohen kontrolleve të rrepta policore.

Japonia nuk ka parë “asgjë të tillë për më shumë se 50 deri në 60 vjet,” i tha AFP Corey Wallace, një asistent profesor në Universitetin Kanagawa që fokusohet në politikën japoneze.

Ai tha se ngjarja e fundit e ngjashme ka të ngjarë të ishte vrasja e vitit 1960 e Inejiro Asanuma, liderit të Partisë Socialiste të Japonisë, i cili u godit me thikë nga një i ri i krahut të djathtë. (Sipas AFP)

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x