35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Intriga Ronaldo: Chelsea mendon, Barcelona flet me Mendes

Në disa aspekte, vera e tifozëve të Manchester United të kujton atë të  vitit 2021 të “kolegëve” të Juventusit. Në të vërtetë, për të qenë të saktë, kujtohet për një aspekt në veçanti: për situatën e Cristiano Ronaldos. Vitin e kaluar, portugezi ishte përpjekur në çdo mënyrë për të realizuar largimin, i cili iu afrua gongut të tregut të transferimeve, dhe tani ka një lloj déjà vu: CR7 nuk është kthyer në Manchester për stërvitje sepse dëshiron të ndryshojë ajrin dhe, mbi të gjitha, dëshiron të luajë në Champions League. Veç se opsionet për dikë si ai, 37 vjeç dhe rrogë 25 milionë euro në vit, janë reduktuar në masë të madhe.

Duke lënë mënjanë Manchester Cityn, që ka marrë Haaland dhe në çdo rast do të ishte një lloj tradhtie ndaj Djajve të Kuq, dhe Paris Saint-Germain, i cili po hyn në një rrugë të re duke marrë parasysh vendimin për të shitur Neymar (pa harruar praninë në skuadër të Mbappe dhe Messi), kanë mbetur vetëm Bayern, Barcelona dhe mbi të gjitha Chelsea.

Bavarezët po e pengojnë Barçën për shitjen e Leëandoëskit, por, edhe nëse hyjnë në rendin e ideve për të hequr dorë nga polaku, vështirë se do të vinin bast për Ronaldon. Është një lloj operacioni – për kostot dhe moshën – që nuk i përket mënyrës së veprimit të gjermanëve, jo rastësisht janë më të interesuar për Osimhen.

Ideja e Barcelonës lindi në vazhdën e indicies së djeshëm të AS, biseda mes Laportës dhe Jorge Mendes: duket më shumë si një propozim nga prokuratori për presidentin e katalanasve, por nëse Leëandoëski nuk arrin… Sigurisht, imagjinoni të shihni CR7 me fanella e Barcelonës. Duke pasur parasysh edhe situatën ekonomike të klubit, duket shumë shumë e vështirë.

Dhe mbetet Chelsea, është presidenti i ri Boehly që ëndërron CR7 si një goditje për tifozët dhe për të zëvendësuar Lukakun. Sipas The Independent, portugezi është gati të shkurtojë pagën e tij, qoftë edhe në një mënyrë të rëndësishme. Pra, do të ishte e mundur të shihnim Ronaldon dhe De Ligt me të njëjtën fanellë: pas Juventusit, me atë të Bluve.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x