23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

FOTOLAJM / Vapa e madhe shkrin statujën e Abraham Lincolnit

Statuja e dyllit të Presidentit amerikan Abraham Lincoln ka shkrirë pasi temperaturat u rritën gjatë fundjavës.

Fillimisht shkrirja nisi nga koka duke u ndjekur nga këmbët. Karrigia u fundos në tokë.

Memoriali qëndron në vendin e Kampit Barker në Uashington DC një kamp refugjatësh i kohës së Luftës Civile që strehonte afrikano-amerikanët e dikurshëm të skllevëruar dhe të liruar tani shtëpia e një shkolle fillore.

Ajo u vendos jashtë shkollës fillore Garrison si pjesë e serisë së Monumenteve Wax nga artistja me bazë në Virxhinia, Sandy Williams IV.

Kjo nuk është hera e parë që vepra ka probleme me shkrirjen.

Statuja u instalua në të njëjtin vend shtatorin e kaluar, por versioni i parë i monumentit prej dylli përfshinte mbi 100 fitila që u ndezën para kohe, duke shkrirë një pjesë të konsiderueshme të instalimit të artit përpara ceremonisë së përkushtimit të tij.

Koka nga statuja e dyllit e Memorialit të Lincolnit tani është në riparime, duke lënë pas një tel që del nga qafa e presidentit të 16-të të SHBA-së, raporton BBC.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x