32.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

Dhuna ndaj Sokol Mëngjesit, tri ditë bojkot! Avokatët braktisin çdo proces civil, penal dhe administrativ

Avokatët e të gjitha gjykatave në vend kanë vendosur të përfshihen në bojkot tre ditor, pas vendimit të Këshillit të Përgjithshëm të Dhomës Kombëtare të Avokatisë.

Një ditë më parë, Këshilli i Përgjithshëm i Avokatëve vendosi që për tri ditë, avokatët në të gjithë vendin do të braktisin çdo proces civil, penal dhe administrativ. Përjashtim bëjnë vetëm seancat e masave të sigurisë.

Mbledhja u thirr një ditë pasi avokati Sokol Mëngjesi, i cili vazhdon të jetë i intubuar prej një jave, u transportua për kurim më të specializuar në Greqi. Sokol Mëngjesi u sulmua nga dhëndri i klientit të tij Dritan Nano, që të dy të arrestuar. Konflikti me avokatin kishte nisur mbasi i dyshuari nuk po respektonte kontratën mbi një proces pronësie, për të cilën familjarët e Nanos kanë denoncuar në polici se është falsifikuar nga një tjetër i afërm i tyre.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x