19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

Asambleja e Përgjithshme e OKB/ Biden me retorikë të fortë ndaj Moskës: Rusia po tenton të fshijë nga harta Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden e ka nisur fjalimin e tij në Asamblene e Pergjithshme te OKB me retorikë të fortë kundër Rusisë, duke vënë në dukje rregullat e vetë organizmit global dhe duke e karakterizuar pushtimin e Ukrainës nga Moska si të paligjshëm.

Deklarata e Biden vjen pas fjalimit të Putin ditën e sotme, i cili lajmëroi aktivizimin e 300 mijë revizionistëve në ndihmë të ushtrisë.

“Një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pushtoi fqinjin e tij, u përpoq të fshinte një shtet sovran nga harta. Rusia ka shkelur paturpësisht parimet thelbësore të Kartës së Kombeve të Bashkuara.
Kjo luftë ka të bëjë me shuarjen e së drejtës së Ukrainës për të ekzistuar si shtet, qartë dhe thjeshtë, dhe të drejtën e Ukrainës për të ekzistuar si popull”, tha Biden, teksa akuzoi presidentin Vladimir Putin se ka shkaktuar një luftë brutale dhe të panevojshme.

“Nëse mund t’i ndodhë Ukrainës, mund t’ju ndodhë juve”, ky është thelbi i argumentit të Bidenit përpara se liderët botërorë të mblidhen në qytetin e Nju Jorkut, ku ai po kërkon të forcojë mbështetjen ndërkombëtare për Ukrainën dhe të inkurajojë vendet që kanë mbetur në gardh të formohen pas Kievit.

“Nëse kombet mund të ndjekin ambiciet e tyre perandorake pa pasoja, atëherë ne vëmë në rrezik gjithçka që ky institucion përfaqëson, gjithçka,” tha Biden, duke shtuar se një vend nuk mund të pushtojë territorin e një kombi me forcë.

“Ukraina ka të njëjtat të drejta që i përkasin çdo kombi sovran. Ne do të solidarizohemi me Ukrainën, e cila do të solidarizohet kundër agresionit rus”, tha ai.

Por ai tha gjithashtu se ishte koha për të ndryshuar mënyrën se si bëhen gjërat në organizmin global, duke përfshirë zgjerimin e Këshillit të Sigurisë përtej pesë anëtarëve aktualë të përhershëm.

“Gjithashtu besoj se ka ardhur koha që ky institucion të bëhet më gjithëpërfshirës, ​​në mënyrë që t’i përgjigjet më mirë nevojave të botës së sotme. Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfshirë Shtetet e Bashkuara, duhet të mbështesin dhe mbrojnë vazhdimisht Kartën e OKB-së dhe të përmbahen nga përdorimi i vetos, përveç në situata të rralla dhe të jashtëzakonshme. Kjo është edhe arsyeja pse Shtetet e Bashkuara mbështesin rritjen e numrit të përfaqësuesve të përhershëm dhe jo të përhershëm të Këshillit. Kjo përfshin vende të përhershme për ato kombe. Ne kemi mbështetur prej kohësh vende të përhershme për vendet në Afrikë, Amerikën Latine dhe Karaibe”, tha Biden.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x