32.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

Ambasadori i Ukrainës flet shqip: Faleminderit për solidaritetin me popullin tim!

Është zhvilluar këtë të mërkurë në ambientet e Kuvendit një aktivitet për Ukrainën ku është shfaqur një film për Mariupolin, një prej qyteteve më të goditura nga sulmet ruse.

Ambasadori i Ukrainës në vendin tonë, Volodymyr Shkurov dënoi sulmin rus ndërsa u ndal edhe tek vendimi i Vladimir Putin. Ai tha se urdhri për mobilizimin e pjesshëm ushtarak të Rusisë është një hap i rrezikshëm dhe vendet perëndimore duhet të reagojnë.

“Më shumë se 10 dhoma torturash janë gjetur në zonat e liruara në zonat e Karkivit. Këtë mëngjes Putin bëri një deklaratë për mobilizim të pjesshëm ushtarak. Ky është një hap shumë i rrezikshëm ndër të cilët lidershipi i shumë vendeve duhet të reagojë”, u shpreh Shkurov.

Fjalimin e tij, ambasadori ukrainas e mbylli në shqip dhe me një shprehje të Nënë Terezës.

“Faleminderit sinqerisht kryetarja e Kuvendit dhe gjithë të pranishmit në këtë sallë për interesimin dhe solidaritetin me popullin e Ukrainës. “Nënë Tereza thotë: ‘Ne vetë ndiejmë që ajo që bëjmë është thjesht një pikë uji në oqean, por oqeani do të ishte i mangët pa atë pikë.’”, tha Shkurov.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x