19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

10 stadiumet më të mëdhenj në botë

Njihuni me dhjetë stadiumet më të mëdha në botë për nga kapaciteti në vendet ku qendrojnë tifozët, të quajtur ndryshe dhe si “lojtari i 12-të”.

1 – STADIUMI RUNGRADO 1ST OF MAY – KOREJA E VERIUT

Kostoja e ndërtimit – e panjohur

Në vitet 1990 u pretendua se ish-udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong-il, mori një klub golfi për herë të parë në hapjen e Kompleksit të Golfit në Pyongyang. Ai përmban fushën e vetme të golfit me 18 vrima të Koresë së Veriut që ka një numër prej 72.

Tani na duhet të sugjerojmë që koreano-veriorët t’i krijojnë gjërat, por kjo duket një rezultat paksa i pamundur për dikë që nuk ka luajtur kurrë më parë golf për ta menaxhuar. Si i tillë, është plotësisht e mundur që stadiumi Rungrado 1st of May të ketë në fakt vende vetëm për rreth 150 persona dhe pjesa tjetër të duket më e madhe falë përdorimit inteligjent të pasqyrave.

Kjo ndoshta nuk është e vërtetë, sigurisht dhe pretendimi për një kapacitet prej 150,000 është një pretendim krejtësisht i vërtetë. Duke qenë se ndodhet në Korenë e Veriut shumë sekrete, detajet rreth vendit të ngjarjes janë të vështira për t’u arritur, por ajo që ne dimë është se ajo, nominalisht, përdoret për ndeshje futbolli për ekipet si Kombëtarja e Koresë së Veriut. Kryesisht, megjithatë, përdoret për të pritur gjëra të tilla si Festivali Arirang, një ngjarje gjimnastike dhe performancash artistike. Në vitet 1990, disa anëtarë të ushtrisë së Koresë së Veriut, të cilët janë implikuar në një përpjekje për të vrarë Kim Jong-il, u ekzekutuan në një djegie masive brenda tokës, gjë që është e gëzueshme.

Kapaciteti i stadiumit ka mbetur i qëndrueshëm që kur u hap, por vetë terreni iu nënshtrua një rinovimi të vogël midis 2013 dhe 2015. Përveç pritjes së ekipeve të futbollit të Koresë së Veriut për meshkuj dhe femra dhe Festivalin vjetor Arirang, stadiumi është gjithashtu fillimi dhe pika përfundimtare e Maratonës së Phenianit.

2 – CAMP NOU – SPANJË

Kostoja e ndërtimit – 288 milion peseta spanjolle

Camp Nou ka qenë shtëpia e FC Barcelona që nga 24 shtatori 1957. Që atëherë ai ka pritur gjithashtu ndeshjet në shtëpi të ekipit kombëtar të Katalonjës dhe në vitin 1992 ishte një nga stadiumet e përdorur kur Spanja priti Lojërat Olimpike Verore. Fusha ka pritur dy finale të Ligës së Kampionëve dhe një nga ndeshjet gjysmëfinale në Kupën e Botës FIFA 1982.

Deri në vitin 1980 kapaciteti ishte pak më shumë se 93,000, por u rrit në 121,749 në fillim të viteve 1980. Në vitin 1993 kjo u reduktua në 115,000, më pas në vitin 2005 u reduktua edhe një herë në 98,772. Në vitin 2016 u rrit pak në kapacitetin aktual prej 99,354, por ka plane për ta rritur edhe më tej në 105,000 deri në vitin 2021. Kjo do të përfshijë një rizhvillim të madh të të gjithë stadiumit.

Nou Camp nuk ka pritur vetëm futbollin. Në vitin 1982 Papa Gjon Pali II kremtoi një meshë në terren, me një kongregacion prej 121,000 vetësh. Në vitin 1983 këngëtari spanjoll Julio Iglesias performoi para 60,000 njerëzve. Bruce Springsteen, The Three Tenors dhe U2 kanë mbajtur të gjithë koncerte në stadium.

3 – STADIUMI FNB – AFRIKA E JUGUT

Kostoja e ndërtimit – 440 milion dollarë Rand i Afrikës së Jugut

Stadiumi i Parë i Bankës Kombëtare, i njohur më mirë si Stadiumi FNB, por i quajtur edhe Soccer City ose The Calabash, është stadiumi që përdoret për të pritur ndeshjet në shtëpi të ndeshjeve të futbollit të Afrikës së Jugut dhe lojërat e regbisë në vend. Është gjithashtu terreni vendas i ekipit të futbollit të Afrikës së Jugut Kaiser Chiefs FC. Ai priti Kupën e Kombeve Afrikane në 1996 dhe 2013 dhe gjithashtu disa nga lojërat, duke përfshirë finalen, kur Afrika e Jugut priti Kupën e Botës FIFA në 2010.

Për ta bërë gati për Kupën e Botës, terreni iu nënshtrua një përmirësimi të konsiderueshëm, duke përfshirë shtimin e një shtrese të sipërme rreth stadiumit që rriti kapacitetin e tij të frekuentimit në 94,736, megjithëse u kufizua në 84,490 për Kupën e Botës për shkak të vendeve që duheshin të jetë e rezervuar për familjen FIFA, VIP-at e kështu me radhë.

Mbi futbollin dhe regbi, terreni është përdorur gjithashtu për të pritur një numër muzikantësh të profilit të lartë. Neil Diamond, U2, Lady Gaga, Red Hot Chili Peppers, Bon Jovi, Bruce Springsteen dhe Foo Fighters kanë luajtur të gjithë atje. Ndoshta ngjarja më domethënëse e mbajtur atje, megjithatë, ishte në vitin 1990 kur Nelson Mandela mbajti fjalimin e tij të parë nga stadiumi pas lirimit nga burgu.

4 – ROSE BOWL STADIUM – SHTETET E BASHKUARA

Kostoja e ndërtimit – 3.85 milion dollarë amerikanë

I njohur kryesisht si një stadium i futbollit amerikan, Rose Bowl është padyshim terreni më i rëndësishëm i ‘futbollit’ në Shtetet e Bashkuara. Ai priti finalen e Kupës së Botës FIFA në 1994, finalen e Kupës Botërore të FIFA-s për femra në 1999, ndeshjen e medaljes së artë olimpike të vitit 1984 dhe ndeshje të shumta të CONCACAF dhe Federatës së Futbollit të SHBA.

Toka u hap në vitin 1922 dhe njihet si një pikë referimi Historike Kombëtare në SHBA. Ai pret lojën Rose Bowl American Football çdo vit dhe prej nga e ka marrë emrin. Në fakt, terreni fillimisht njihej si Stadiumi i Turneut të Roses ose Tournament of Roses Bowl derisa u quajt Rose Bowl pak para ndeshjes së turneut të vitit 1923.

Nga viti 1972 deri në vitin 1997 kapaciteti ishte 104,091. Kjo u ul në diku midis 91,136 dhe 92,542 për Rose Bowl 1998. Në vitin 2011 pjesëmarrja ishte 94,118. Stadiumi përdoret rregullisht për Kampionatin Kombëtar të BSC dhe Playoff-in e Futbollit të Kolegjit, me Super Bowl gjithashtu që është luajtur atje disa herë që nga viti 1977.

Ashtu si me shumicën e stadiumeve kryesore, ai është përdorur për të pritur një numër koncertesh muzikore dhe të ngjashme gjatë viteve. Në vitin 1982 Journey performoi atje, i mbështetur nga grupe si Blue Oyster Cult. Në stadium kanë luajtur gjithashtu Depeche Mode, The Cure, Michael Jackson, Pink Floyd dhe The Rolling Stones.

5 – STADIUMI WEMBLEY – ANGLI

Kostoja e ndërtimit – 947 milion £

Stadiumi i ri Wembley u hap në 2007, me hapjen e tij zyrtare në kohë për finalen e Kupës FA 2007 midis Chelsea dhe Manchester United që klubi londinez (Chelsea) fitoi 1-0. Është shtëpia e ekipit kombëtar të futbollit të Anglisë dhe, si e tillë, ka pritur çdo numër lojërash ndërkombëtare gjatë viteve që kur u rihap.

Sidoqoftë, përdorimi i tij nuk është i kufizuar vetëm në ndeshjet e Anglisë. Çdo vit ai pret gjysmëfinalet dhe finalet e Kupës FA, si dhe finalen e Kupës së Ligës dhe ndeshjen FA Community Shield. Në 2011 dhe 2013 ishte vendi i finales së Ligës së Kampionëve dhe në vitin 2012 priti ndeshjen e medaljes së artë në Lojërat Olimpike Verore. Ajo ka pritur finalet e Rugby League Challenge Cup dhe ndeshjet e NFL, si dhe koncerte të shumta.

6 – STADIUMI AZTECA – MEKSIKË

Kostoja e ndërtimit – 260 milion dollarë meksikan

E vendosur në periferi të Santa Ursula në Mexico City, Estadio Azteca është shtëpia e ekipit kombëtar meksikan. Është gjithashtu terreni vendas i Club America që luan në ligën më të lartë të futbollit meksikan. Me kalimin e viteve është përdorur nga klube të tjera si Necaxa, Atlante, Universidad Nacional, Atletico Espanyol dhe Cruz Azul.

Është një nga stadiumet më ikonë në futbollin botëror dhe ishte i pari që priti dy finale të veçanta të Kupës së Botës FIFA. Në vitin 1970 Brazili mposhti Italinë 4-1 në stadium, ndërsa në 1986 Argjentina sundoi kundër Gjermanisë Perëndimore me një fitore 3-2 atje. Tifozët anglezë do ta njohin mirë terrenin pasi ishte vendi i golit të famshëm të Maradonës ‘dora e Zotit’ në çerekfinalen e vitit 1986 midis Anglisë dhe Argjentinës.

Stadiumi priti ndeshjen e tij të parë të natës më 5 qershor 1966 kur Necaxa priti skuadrën spanjolle Valencia. Në 1978 dhe 1990 priti finalet e Copa Interamericana, ku e para u konkurrua nga America dhe Boca Juniors dhe e dyta midis America dhe Club Olimpia nga Paraguaj.

Përveç pritjes së ngjarjeve të shumta sportive, duke përfshirë boksin e nivelit të lartë, terreni ka pritur gjithashtu një numër muzikantësh me emër. Michael Jackson e përfundoi turneun e tij Dangerous Tour me pesë shfaqje të shitura atje në 1993, ndërsa U2 mirëpriti 110,000 njerëz atje në 2011. Paul McCartney performoi në stadium në 2012 para 53,000 dhe, çuditërisht, funerali i komedianit meksikan Roberto Gomez Bolaños u mbajt. atje në 2014.

7 – STADIUMI KOMBËTAR BUKIT JALIL – MALAJZI

Kostoja e ndërtimit – 800 milion RM

Stadiumi Kombëtar Bukit Jalil u ndërtua me qëllimin specifik për të pritur Lojërat e Komonuelthit të vitit 1998, të cilat u zhvilluan në Kuala Lumpur në shtator të atij viti. Që atëherë ajo ka qenë shtëpia e ekipit kombëtar të futbollit të Malajzisë.

I konsideruar si terreni më i mirë në Malajzi, ai shpesh përdoret për të pritur turne të mëdhenj që mbahen në Malajzi si Lojërat e Azisë Juglindore, Lojërat Universitare ASEAN dhe Lojërat FESPIC. Ashtu si shumica e stadiumeve kryesore, ai gjithashtu ka pritur koncerte muzikore për artistë si Kelly Clarkson, The Corrs, Usher dhe Linkin Park.

Si dhe koncerte muzikore, stadiumi ka organizuar ngjarje atletike në pistë dhe fushë, finalen e Kupës FA Malajziane, Kupën e Azisë FA Premier League, finalen e Kupës së të rinjve të kampionëve dhe turne para-sezonal për ekipe të tilla si Manchester United, Chelsea dhe Liverpool. Është rinovuar në vitin 1998 dhe kapaciteti është zgjeruar në të njëjtin vit.

8 – STADIUMI BORG EL ARAB – EGJIPT

Kostoja e ndërtimit – e panjohur

Duke qenë se është një nga dhjetë stadiumet më të mëdhenj në botë për nga kapaciteti, çuditërisht pak dihet për stadiumin Borg El Erab. Ne e dimë se ka një parkim makinash që është mjaft i madh për t’u futur në 5000 makina, për shembull, por nuk e dimë se cila ka qenë ndeshja më e ndjekur deri më tani në historinë e fushës. Ne e dimë se ka një ombrellë që mbulon 35% të stadiumit, por nuk jemi të sigurt se sa kushton ndërtimi i stadiumit.

Stadiumi u ndërtua si pjesë e ofertës së Egjiptit për të pritur Kupën e Botës 2010, me pesë terrene të tjera standarde ndërkombëtare të planifikuara gjithashtu për të njëjtin qëllim. Së bashku me stadiumin ndërkombëtar të Kajros dhe stadiumin Mubarak në Giza, ai është një nga vendet ku zhvillohen ndeshjet ndërkombëtare të futbollit të Egjiptit. Megjithëse kapaciteti i stadiumit është 80,000, 35% e kapacitetit total të ndenjëseve në terren zënë tarraca dhe tribuna e klasit të parë.

Stadiumi u zgjodh për të pritur ndeshjet në Kupën e Botës FIFA U-20 2009, megjithëse në fund u përdor vetëm për ndeshjen hapëse midis Egjiptit dhe Trinidad dhe Tobago. Një numër i delegacionit të FIFA-s mendonin se terreni ishte praktikisht identik me Stade de France, por presidenti i atëhershëm i FIFA-s Sepp Blatter, i cili prej kohësh po përpiqej të lartësonte virtytet e futbollit në Afrikë, e përshkroi atë si ‘fantastik’, kështu që ne nuk nuk di kujt t’i besoj.

9 – STADIUMI SALT LAKE – INDI

Kostoja e ndërtimit – e panjohur

I quajtur zyrtarisht stadiumi Vivekananda Yuba Bharati Krirangan, stadiumi më i theksuar Salt Lake ndodhet në Kolkata, Indi, dhe dikur ishte stadiumi më i madh i futbollit në botë. Megjithatë, rinovimet gjysmë të shpeshta kanë reduktuar gradualisht kapacitetin duke përmirësuar cilësinë e ndenjëseve dhe ambienteve në terren.

Përveçse është shtëpia e ekipit kombëtar të futbollit Indian, Stadiumi Salt Lake pret jo një, por tre klube të ndryshme; ATK Mohun Bagan, Bengali Lindor dhe Muhamedan. Gjithashtu përdoret ndonjëherë për ngjarje dhe koncerte atletike, megjithëse kjo nuk është një dukuri veçanërisht e shpeshtë.

Edhe pse nuk është një stadium që do të njihet mirë nga perëndimorët, ai ka qenë një zgjedhje e rregullt për ndeshjet e Kupës së Botës për meshkuj dhe femra nën-17 vjeç dhe stadiumi ka pritur gjithashtu Bayern Munich kur ata luajtën një miqësore për të shënuar lamtumirën zyrtare të Oliver Khan nga klubi, si dhe mirëpritja e Lionel Messit dhe bashkë gjatë një miqësore mes Argjentinës dhe Venzuelës në 2011.

10 – STADIUMI METLIFE – SHBA

Kostoja e ndërtimit – 1.6 miliardë dollarë amerikanë

Pavarësisht se është shtëpia e dy skuadrave të NFL, New York Giants dhe New York Jets, stadiumi MetLife është me shumë qëllime dhe përdoret për ndeshje ndërkombëtare futbolli, e para prej të cilave ishte ndeshja e vitit 2010 midis Meksikës dhe Ekuadorit. Megjithatë, në shumicën e rasteve, lojërat e luajtura këtu kanë qenë miqësore ose ndeshje ekspozite.

Sidoqoftë, skuadra të tilla si Brazili, Kili, Kolumbia dhe Argjentina kanë luajtur të gjitha këtu, dhe natyrisht ekipi i SHBA-së nuk është i huaj në tokë. E vetmja ndeshje konkurruese e luajtur në stadium ishte Copa America Centenario, një kompeticion i vetëm i organizuar për të festuar njëqindvjetorin e Kupës së Amerikës. Kjo do të ndryshojë në vitin 2026, megjithatë, kur stadiumi metLife do të presë finalen e Kupës së Botës.

Stadiumi është i famshëm për pamjet e shkëlqyera nga të gjitha sediljet dhe dizajni i zgjuar do të thotë se madhësia e fushës mund të ndryshohet shpejt për të përmbushur rregulloret e FA duke tërhequr mekanikisht disa nga ndenjëset e këndit në nivelin e tokës.

Duke pasur një kapacitet kaq të madh, MetLife gjithashtu e bën të përsosur për koncerte, dhe disa yje absolutisht të mëdhenj të botës së muzikës kanë performuar atje, duke përfshirë: Guns n Roses, Taylor Swift, Bon Jovi, U2, Drake, Fatboy Slim, Aviici, Calvin Harris, Bruce Springsteen, Beyonce dhe Jay Z, AC/DC, Paul McCartney, Metallica, Ed Sheeran…. dhe One Direction.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x