23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Zgjidhet presidentja e parë grua në Meksikë! Kush është Claudia Sheinbaum që siguroi një fitore historike

Claudia Sheinbaum është zgjedhur presidentja e parë grua e Meksikës në një fitore historike dërrmuese.

Rezultatet paraprake treguan se ish-kryebashkiakja 61-vjeçare e qytetit të Meksikos fitoi midis 58% dhe 60% të votave në zgjedhjet e së dielës. Kjo i jep asaj një epërsi prej gati 30 pikë përqindjeje ndaj rivales së saj kryesore, biznesmenes Xóchitl Gálvez.

Sheinbaum do të zëvendësojë, Presidentin në largim Andrés Manuel López Obrador, më 1 tetor. Sheinbaum, një ish-shkencëtare e energjisë, ka premtuar vazhdimësi, duke thënë se ajo do të vazhdojë të ndërtojë mbi “përparimet” e bëra nga z. López Obrador.

Në fjalimin e saj të fitores, ajo u tha votuesve: “Unë nuk do dështoj”.

Mbështetësit e saj po festojnë në Zócalo, sheshin kryesor të qytetit të Meksikos, duke valëvitur pankarta ku lexojnë “Claudia Sheinbaum, presidente”.

Sheinbaum ka një diplomë në fizikë dhe një master dhe doktoraturë në inxhinierinë e energjisë. Ajo ka marrë disa vlerësime për karrierën e saj akademike.

E lindur në Mexico City në vitin 1962, ajo ka dy fëmijë dhe një nip. Partneri i saj, Jesús María Tarriba, të cilin e takoi në universitet ndërsa të dy studionin për fizikë, aktualisht është një specialist i rrezikut financiar në Bankën e Meksikës.

Në vitin 2018, ajo u bë kryetare e qeverisë së Mexico City, gruaja e parë e zgjedhur në këtë post. Dëshira e saj për të qenë pjesë e politikës meksikane filloi në vitin 2000 kur u emërua Sekretare e Mjedisit për Distriktin Federal nën administrimin e Andrés López Obrador deri në vitin 2006.

Tre vjet përpara se ajo të bëhej gruaja e parë e zgjedhur si kryetare e bashkisë Tlalpan, duke shërbyer deri në vitin 2017. Në fillim të 2018, ajo iu bashkua qeverisë së Mexico City si kryetare deri në qershor 2023, kur u largua për të kandiduar për presidencë me Morena parti, themeluese e së cilës ajo është, duke synuar të pasojë kolegun e saj të partisë, López Obrador.

Si pjesë e fushatës së saj brenda Morenës, Sheinbaum caktohet si koordinatore për Mbrojtjen e Transformimit, misioni i së cilës, siç thuhet në profilin e saj në LinkedIn, është të mbrojë dhe promovojë vlerat e Transformimit të Katërt të Jetës Publike në Meksikë, boshti qendror të politikës së López Obrador.

Pjesa më e madhe e jetës së saj i është kushtuar mësimdhënies universitare, duke u fokusuar në energjinë e rinovueshme dhe ndryshimet klimatike. Në vitin 2007, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC), në të cilin kontribuoi Sheinbaum, mori Çmimin Nobel për Paqen.

Sheinbaum nuk është vetëm presidentja e parë femër në Meksikë, por presidentja e parë me trashëgimi hebreje, megjithëse ajo rrallë flet publikisht për prejardhjen e saj personale dhe ka qeverisur si një e majtë laike.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x