31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Zgjedhjet Europiane/ Macron shpërndan Asamblenë Kombëtare pas humbjes, njofton zgjedhje të parakohshme pas rezultateve

Emmanuel Macron, presidenti francez, ka njoftuar se do të shpërndajë Asamblenë Kombëtare dhe do të thërrasë zgjedhje legjislative më 30 qershor dhe 7 korrik.

Presidenti francez tha se nuk mund të bëjë sikur asgjë nuk ka ndodhur, pasi rezultati i zgjedhjeve të BE-së nuk është i mirë për qeverinë e tij dhe se rritja e nacionalistëve është një rrezik për Francën dhe Evropën, sipas tij.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x