13.5 C
Tirana
03 / 03 / 2024

Zbulohet shkaku i vdekjes së yllit të “Friends”, Matthew Perry

Ndarja nga jeta e një prej personazheve më karizmatik të serialit “Friends”, trishtoi shumë fansa si dhe solli edhe aludime të ndryshe të asaj çfarë mund të kishte shkaktuar këtë vdekje të papritur. Matthew Perry u gjet i mbytur në vaskën e tij në moshën 54-vjeçare.

Sipas zyrtarëve mjekësor në Los Angeles, shkak ka qenë efekti akut i ketaminës.

Shkaqe të tjera që kontribuojnë në vdekjen e 54-vjeçarit u dhanë si sëmundja e arterieve koronare dhe efektet e buprenorfinës, e cila përdoret për të trajtuar çrregullimin e përdorimit të opioideve, tha në një deklaratë ekzaminuesi mjekësor i LA County.

“Në nivelet e larta të ketaminës që gjenden në ekzemplarët e tij të gjakut pas vdekjes, efektet kryesore vdekjeprurëse do të ishin si nga stimulimi i tepërt kardiovaskular ashtu edhe nga depresioni i frymëmarrjes”. Zëvendës ekzaminuesi i lartë mjekësor Raffi Djabourian shkroi, sipas Press Association.

” Mbytja kontribuon për shkak të gjasave për t’u zhytur në pishinë pasi ai ra në pavetëdije; Sëmundja e arterieve koronare kontribuon për shkak të përkeqësimit të efekteve të miokardit të shkaktuara nga ketamina në zemër.”

Ai u gjet i pavetëdijshëm në shtëpinë e tij më 28 tetor dhe mjekët e ndihmës e konfirmuan vdekjen e tij kur u thirrën në vendngjarje.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x