31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

U kap në jug, lihet në burg biznesmeni turk që mashtroi me kriptomonedhat, jepet drita jeshile për ekstradimin e tij

Faruk Fatih Ozer është lënë në burg nga gjykata e Elbasanit.

Gjyqtari Elis Dini pavarësisht deklarimeve Faruk Ozer ka dhënë masën e sigurisë, arrest me burg për turkun që akuzohet për mashtrim me miliona euro në dëm të qytetarëve turq.

Me këtë vendim i jepet drita jeshile, që Faruk Ozer të ekstradohet drejt Turqisë, për tu përballur me drejtësinë atje.

28-vjeçari Farku Ozer prej një vit është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Intepol Ankara për veprat penale, “Krijimi i organizatës kriminale” dhe “Mashtrimi me pasoja të rënda”.

Mësohet muajt e fundit ai jetonte në Elbasan. Kishte ndryshuar pamjen, kishte prerë flokët shkurt dhe mbante kapele. Ndaj ishte e vështirë të identifikohej nëpër rrugët e qytetit.

Burime nga grupi hetimor thanë për abc se deri tani nuk është gjetur adresa e banesës ku 25 vjecari ka banuar që prej muajit prill.

Dihet vetëm se Ozer ka jetuar në lagjen 5 maji.

Autoritetet kanë nisur procedurat për ekstradimin e tij drejt Turqisë.

/dita

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x