23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Rezoluta e Shqipërisë kundër raportit të Dick Marty, Çitaku reagon ndaj Gërvallës: “Mjerim dhe keqardhje!”

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka komentuar deklaratën e ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla rreth iniciativës së Shqipërisë për miratimin e një rezolute të re në Këshillin e Evropës lidhur me pretendimet e ngritura nga Dick Marty.

Sipas Çitakut, intervista dhe deklarata e Gërvallës në këtë rast ishte mjerim dhe për keqardhje.

“Në një intervistë për Zërin e Amerikës, e pyetur lidhur me iniciativën e Shqipërisë për miratimin e një rezolute të re në Këshillin e Evropës lidhur me pretendimet e ngritura nga Dick Marty, MInistrja Gërvalla paska deklaruar “ : Jo, një bashkërendim nuk ka pasur lidhur me këtë çështje, por ju duhet të më kuptoni që unë nuk komentoj veprimet e qeverisë shqiptare.”

Dhe më pas vijon me deklarata e cilësime për Qeverinë e Shqipërisë, për dhjetëra gjëra rreth së cilave Ministrja Gervalla nuk pajtohet me Kryeministrin Rama.

Pra, Kosova jo që nuk po e ndihmon Shqipërinë, po as nuk po e falenderon Tiranën zyrtare që e ka marrë përsipër dekonstruktimin dhe demantimin me fakte të raportit famëkeq të Senatorit Marty.

Mjerim dhe keqardhje”, shkruan Çitaku.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x