10.5 C
Tirana
24 / 02 / 2024

Reforma teritoriale, mblidhet Komisioni/ Nurja: Reforma të mos bëhet politike

Thelbi i reformës teritoriale duhet të jetë dhënia e shërbimeve dhe sa më pranë qytetarëve janë ato ka vlerësuar eksperti i projektit “Bashki të Forta” Fatlum Nurja, në mbledhjen e komisionit te reformes teritoriale.

Nurja theksoi se kjo reformë nuk duhet të shfrytëzohet nga partitë politike për të mbledhur sa më shumë vota, por se si t’u vihet në ndihmë qytetarëve.

Sipas bashkëkryetares së majtë të komisionit Anila Denaj 22 bashki në vend nuk janë sot në shërbim të qytetarëve. Ndërsa Dhurata Çupi nga partia demokratike propozoi ndarjen e bashkive në urbane dhe rurale, sipas një modeli që ndiqet nga vendet e rajonit dhe ndan prioritetet e banorëve sipas zonave.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x