35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Qeveria tërhiqet nga rritja e cmimit të energjisë/ Rama: do lehtësojmë barrën fiskale e psikologjike

Në një komunikim të rëndësishëm këtë të premtë, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se nuk do të hyjë në fuqi në tetor rritja e çmimit të energjisë për abontët mbi 800 kilovat. Inflacionin e solli lufta, ne jemi në kryë të detyrës, ka thënë Rama duke justifikuar krizën. “Çmimi i ri i energjisë nuk do të hyjë në fuqi në Tetor”, ka thënë ai. Duke folur më tej për shkaqet që kanë çuar në këtë vendim të ri, Rama ka theksuar se ka përmirësim të nivelit të ujit në Fierzë dhe një rol të rëndësishëm ka patur edhe qasja e abonentëve në kursim. “Kursimi i energjisë është arma kryesore këtë dimër, ka vijuar kryeministri më tej, duke argumentuar edhe se duhet të vazhdojmë të dalim në tregun ndërkombëtar”

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x