31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Pas vendimit të Putin/ Shmangin mobilizimin e pjesshëm, mijëra rusë fillojnë të braktisin Rusinë

Menjëherë pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për të shpallur mobilizim e pjesshëm për t’u përballur me humbjet që po pëson në Ukrainë, mijëra rusë që nuk dëshirojnë të vdesin për Kremlinin kanë filluar të prenotojnë të gjithë vendet e lira në avionët që shkojnë në ato pak vende që ende janë destinacione të mundura.

Sipas agjencive të ndryshme, udhëtimet për Armeni, Gjeorgji dhe Turqi, vendi i vetëm i NATO që ende lejon ardhjen e rusëve pa viza, janë tashmë të blera. Disa prej tyre madje, shiten me shifra që shkojnë deri në 8 mijë euro, duke përfituar nga mundësia e ndryshimit të emrit.

Ata që nuk po munden të ikin në vijë ajrore, po i drejtohen kufijve perëndimorë, ku në veçanti Finlanda, dhe Letonia duken vendet më të kërkuara.

Por pikërisht qeveria e këtij vendi të fundit, pjesë e BE-së dhe NATO dhe nga kundërshtuesit më të mëdhenj të Kremlinit, ka deklaruar se “nuk do të strehojë rusët pas mobilizimit të pjesshëm të urdhëruar nga Putin”, duke shmangur edhe dhënien e vizave me qëllim humanitar, të kufizuara gjithsesi pas vendimit të marrë nga vetë Bashkimi Europian. Ekzekutivi në Riga shtoi s etashmë Rusia “është e rrezikshme për Europën dhe paqen në botë, ashtu si Gjermania naziste në shekullin  e kaluar”.

Russian President Vladimir Putin delivers a video address announcing the start of the military operation in eastern Ukraine, in Moscow, Russia, in a still image taken from video footage released February 24, 2022. Russian Pool/Reuters TV via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY.

Pas vendimit të mobilizimit të pjesshëm, që Putin zyrtarizoi me një fjalim të drejtuar kombit, llogaritet që do të jenë rreth 300 mijë rezervistët që do të thirren në fazën e parë, kryesisht ish-ushtarë dhe oficerë nën 45-vjeç.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x