31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Pamje të rënda/ Momenti kur nxirren trupat e viktimave nga helikopteri i rrëzuar ku humbi jetën presidenti iranian

Ky është momenti kur ekipet e Gjysmëhënës së Kuqe iraniane nxjerrin trupat e viktimave nga zona e rrëzimit të helikopterit me të cilin po udhëtonte presidenti iranian, Ebrahim Raisi.

Një zyrtar ushtarak ka thënë se identifikimi i trupave ishte i vështirë pasi disa u dogjën pasi heliktoeri u shkatërrua pas rrëzimit.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka humbur jetën bashkë me ministrin e jashtëm, Hossein Amir-Abdollahian pas rrëzimit të helikopterit. Lajmi është konfirmuar nga Irani zyrtar, përmes një postimi në platformën X të zv.presidentit iranian.

Po ashtu, jetën e humbën edhe 7 personat e tjerë që ishin në bordin e helikopterit, pasi ky i fundit u rrëzua për shkak të kushteve të këqija të motit, raportojnë mediat e huaja. Në bord ndodheshin edhe guvernatori i Azerbajxhanit Lindor, Melek Rahmati, imam i Tabrizit Mohammad Ali Al Hashem, piloti, një bashkë-pilot, kreu i ekipit të mbrojtjes dhe një nga truprojat.

Lideri i Iranit, Khamenei shpalli pesë ditë zie, ndërsa qeveria u mblodh në një mbledhje urgjente. Nesër do të zhvillohet edhe ceremonia mortore për presidentin. Në vend të tij, si president i përkohëshëm është emëruar zëvendëspresidenti i parë Mohammad Mokhber, ndërsa Ali Bagheri Kani u emërua Ministër i Jashtëm i Iranit.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x