10.5 C
Tirana
24 / 02 / 2024

Ndalet në Korçë, ekspozita “Folk Art” kushtuar traditës shqiptare

Në qytetin e Korçës është çelur ekspozita “Folk Art”, e mbështetur në traditën shqiptare. Frymëzimi për të sjellë këto punime, për piktoren Adriana Puleshi, është marrë kryesisht nga dëshira për të sjellë veçantitë e çdo krahine shqiptare të pasqyruara përmes kostumeve popullore.

“Kam disa vite që kam filluar të pikturoj kostumin tonë kombëtar, në tërësi në të gjitha trevat. Është shumë i bukur, shumë i veçantë, gjithashtu përshtatet dhe me stilin tim të të pikturuarit. Mua më pëlqejnë shumë ngjyrat, gjë që kostumi ynë e ka me bollëk. Ka ngjyrat, konstrastet, format, detajet. Unë dalëngadalë kam filluar të merrem me kostumin duke e trajtuar në një mënyrë ndryshe nga pikturat e tjera, në një karton me sfond me ngjyrë. Pastaj lindi ideja që këtë eksperiencë që kam fituar ta ekspozoj edhe në qytete të tjera të Shqipërisë. Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, kam bërë një guidë në Vlorë, Sarandë, e tani edhe në Korçë.” – ADRIANA PULESHI, Piktore

Me këtë ekspozitë të veçantë, publiku por edhe turistë që vizitojnë Korçën, kanë pasur një kontakt të hapur pasi ajo u pozicionua tek sheshi i Pazarit të qytetit.

“Ne vijmë nga Hollanda. Ekspozita është e këndshme, impresionuese dhe shumëngjyrëshe, çka bën që të më pëlqejë. Ndërsa qyteti i Korçës është shumë i këndshëm, ka shumë njerëz, vijmë për herë të parë dhe na pëlqeu vërtet” – shprehet një turiste.

Ekspozita ka qëndruar e hapur tek ambjentet e Pazarit të Vjetër të Korçës për 5 ditë dhe gjatë kësaj kohe, piktorja Puleshi ka hedhur në telajo edhe bukuritë e rrethinave të qytetit, të cilat ka pasur mundësi t’i vizitojë gjatë qëndrimit të saj në Korçë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x