25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Më 19 Shtator funerali i Mbretëreshës

Ceremonia e funeralit të Mbretëreshës Elizabeta II do të zhvillohet më 19 shtator në orën 11:00 në Londër, ka njoftuar Pallati Buckingham.

Kjo ditë është shpallur ditë pushimi në gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga Mbreti Karl III, i cili e ka marrë zyrtarisht detyrën mëngjesin e ditës së djeshme.

Trupi i pajetë i mbretëreshës do të dërgohet nga Kështjella Balmoral në Edinburg këtë të dielë, përpara se të dërgohet të martën në Londër.

Nga dita e mërkurë trupi i saj do të jetë në ndërtesën e Parlamentit britanik, deri në ditën e varrimit.

“Ne do të kryejmë detyrën tonë në ditët në vijim me zemrën e rënduar, mirëpo me gatishmërinë për të siguruar një lamtumirë të dinjitetshme për një prej figurave më definuese të kohërave tona”, tha Edward Fitzalan-Howard, duka i Norfollkut.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe mbylli sytë më 8 shtator, në moshën 96-vjeçare.

Ajo ka mbajtur fronin në Mbretëri të Bashkuar për plot 70 vite, duke u bërë kështu monarkja më jetëgjatë në këtë shtet.

Ceremonia e mbajtur sot në Pallatin Shën James në Londër, i dha zyrtarisht titullin Mbret, Karlit III.

“Jam krejtësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi të madhe dhe për detyrat e përgjegjësitë e sovranitetit që janë tani mbi mua”, tha mbreti.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x