35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Mbyllet centrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia në territorin e pushtuar nga Rusia në Ukrainë është mbyllur plotësisht.

Operacionet në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë, të kontrolluar nga Rusia, janë ndalur plotësisht, tha Energoatom, agjencia shtetërore përgjegjëse për centralin, të dielën.

Agjencia tha se rivendosja e energjisë në termocentral e kishte lejuar atë të bënte gjënë më të sigurt dhe të fikte reaktorin e saj të gjashtë dhe të fundit në punë.

Kievi të mërkurën u bëri thirrje banorëve të zonave të pushtuara nga Rusia përreth uzinës, më e madhja në Evropë, të evakuohen për sigurinë e tyre. Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për granatimin e centralit bërthamor, duke rrezikuar një fatkeqësi bërthamore.

Për disa ditë, termocentrali kishte përdorur të vetmin reaktor të mbetur në punë për të gjeneruar energjinë e nevojshme për operacionet thelbësore të ftohjes pasi të gjitha linjat e energjisë elektrike nga jashtë u shkëputën si rezultat i luftimeve në zonë.

Një mision prej 14 anëtarësh i dërguar nga IAEA javën e kaluar në raportin e tij bëri thirrje për “krijimin e menjëhershëm të një zone mbrojtëse të sigurisë bërthamore” rreth uzinës pasi ajo përballet me një situatë “të paqëndrueshme” mes bombardimeve të shpeshta.

/JavaNews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x