35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Lamtumirë Serena Williams! Më e madhja e të gjitha kohërave i jep fund rrugëtimit në sportin elitar.

Serena Williams i dha lamtumirën US Open – dhe karrierës së saj të shkëlqyer – pasi humbi ndaj Ajla Tomljanovic të Australisë në një natë emocionuese në Nju Jork. Williams, e cila mbush 41 vjeç këtë muaj, kishte thënë se kjo do të ishte ndeshja e saj e fundit.

Ajo i ka dhënë fund një karriere profesionale 27-vjeçare që solli 23 fitore të mëdha teke dhe e sheh amerikanen gjerësisht të etiketuar si më e madhja e të gjitha kohërave. Williams u kundërpërgjigj nga një set poshtë, por përfundoi duke humbur 7-5 6-7 (4-7) 6-1.

Ish-numri një i botës për një kohë të gjatë shpëtoi pesë pikë ndeshjeje në atë që doli të ishte ndeshja e fundit, por ishte e pafuqishme për të ndaluar një të gjashtë.

E pyetur nëse ajo do të rimendonte të tërhiqej pas performancave të saj këtë javë, Williams tha: “Unë jam duke luajtur rrugën time në këtë dhe po përmirësohem. Duhet të kisha filluar më shpejt këtë vit. Nuk mendoj kështu, por kurrë nuk e dini.”

Williams kishte lot në fytyrën e saj kur u intervistua në mes të jurisë, duke falënderuar familjen, ekipin, turmën dhe fansat e saj në mbarë botën për mbështetjen e tyre gjatë viteve.

“Falënderoj të gjithë ata që janë këtu, që kanë qenë në anën time kaq shumë vite, dekada. O zot, fjalë për fjalë dekada,” tha Williams, e cila luajti turneun e saj të parë profesional si 14-vjeçare në 1995.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x