31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Kreu i KESH, Verdho: Fierza aktualisht nuk po prodhon energji

Drejtori i Koorporatës Elektroenergjitike Shqiptare (KESH), Ergys Verdho thotë se aktualisht nuk po prodhohet energji elektrike nga hidrocentrali i Fierzës.

Në një intervistë për Euronews Albania, Verdho u shpreh se energjia po mbulohet nga hidrocentralet e Komanit dhe Vaut të Dejës.

“Eventi sinoptik, pjesën e kurbës më të lartë të saj, e ka kaluar në orët e para të natës. Do ketë një shtrirje më konstante në këto tre ditë, do kemi prurje 400-500 m3/s në Koman dhe Fierzë.

Aktualisht nuk prodhohet energji nga Fierza, për shkak se mbulohet nga agregatet e Komanit dhe Vaut të Dejës. Bëhet gjithmonë një menaxhim i tillë për shkak të problemit që është rezerva energjitike. Ne ndalojmë Fierzën për të rritur nivelin dhe akomodojmë agregatet tona të Komanit dhe Vaut të Dejës”, theksoi ai.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x