20.5 C
Tirana
21 / 05 / 2024

Ish-ushtaraku turk: Greqi ka ngritur baza ushtarake në ishujt që duhet të ishin të çmilitarizuar

“Greqia po armatoset në Egje dhe Trake për të parandaluar një operacion ushtarak nga Turqia”, kështu është shprehur analisti dhe ish-ushtaraku turk Ismail Hakki Pekin.

“Bëhet një njoftim për stërvitjen e përbashkët greko-franceze dhe publikojnë një NAVTEX që mbyll zonën atje midis Skyros dhe Agios Efstratios. Por kundër kujt? A është një provë lufte? Këtu ka ishuj që duhet të jenë në një regjim të çmilitarizuar. Në fund të fundit, duke parë hartën, të gjithë ishujt që janë para hundëve tona janë armatosur. Pikërisht përballë nesh ata ngritën bazat amerikane. E parë kështu, a nuk do të thotë shumë?” tha ai.

Më tej analisti dhe ish-oficeri ushtarak Ismail Hakki Pekin, deklaroi se veprimet e Greqisë synojnë të parandalojnë një “operacion ushtarak” në Traki apo Egje.

“Duket se po marrin masa për të parandaluar operacionin ushtarak të Turqisë drejt Egjeut.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x