23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Il Giornale: Meloni fluturon drejt Tiranës për “modelin shqiptar” të mbështetur edhe nga PPE

Xhorxha Meloni (Giorgia) vjen sot në Shëngjin për të parë dy qendrat e menaxhimit të emigrantëve, strukturat e të cilave janë ngritur dhe janë marrë në menaxhim nga autoritetet italiane. Para nisjes në Shqipëri, ajo deklaroi se do t’i shprehë Edi Ramës solidaritetin për sulmet që i janë bërë për këtë çështje.

Emigrantët e shpëtuar nga anijet italiane duhet të transferohen nga vjeshta e ardhshme në qendrën e pritjes në Shëngjin dhe në hotspotin e Gjadrit, në bazë të protokollit të nënshkruar mes Romës dhe Tiranës më 6 nëntor.

“Modeli i Shqipërisë” ka qenë objekt polemikash ditët e fundit me opozitën italiane, që e akuzon qeverinë se dëshiron të “deportojë” emigrantët. Për më tepër, është çështja e kostove, sepse protokolli Itali-Shqipëri do të sjellë një shpenzim bazë prej 650 milionë në pesë vjet, të destinuara për t’u rritur në 850 milionë në kosto të ndryshme menaxhuese.

Megjithatë, Meloni e vendos atë në krye të axhendës së saj, edhe falë faktit se dosja – së bashku me skepticizmin për marrëveshjen e Gjelbër – është një nga pikat kryesore të marrëveshjes midis Ecr, grupit konservator të cilit i përket Fdi, partia e PPE.

Me pak fjalë, mund të ndikojë në debatin që do të hapet në Bruksel nga e hëna për zgjedhjet evropiane.

E para në vendet kryesore të punës në BE, duke filluar nga votimi me një rast për presidentin e ardhshëm të Komisionit të BE-së. E dyta për balancat që do të prekin Parlamentin e BE-së në legjislaturën 2024–2029, me avancimin e paralajmëruar të së drejtës që mund të ketë një ndikim të rëndësishëm. Në mes, roli i PPE, e cila për disa çështje ka kohë që po largohet nga një koalicion centrist.

Nuk është rastësi që në manifestin programatik të miratuar në Bukuresht në fillim të marsit nga Kongresi i PPE-së, dosja e migrantëve, si dhe kapitulli i Marrëveshjes së Gjelbër, është një nga frontet kryesore në të cilat Partia Popullore po lëviz qendrën e saj.

Një proces që nisi në Gjermani pas fitores së Olaf Scholz në zgjedhjet legjislative të vitit 2021, me CDU-CSU (aksioneri mazhorancë i EPP-së) e cila për këtë çështje filloi të largohej nga ajo qendër ku Angela Merkel e kishte vendosur në 16 vjet si kancelar. Dhe në fakt dokumenti programatik i Partisë Popullore evokon shprehimisht mundësinë e “kontraktimit të jashtëm të menaxhimit të emigracionit në vendet e treta” dhe me “marrëveshje ad hoc”, siç bëri kryeministri britanik Rishi Sunak me të ashtuquajturin “modeli i Ruandës”. nismë e cila u pasua me polemika të ashpra në Mbretërinë e Bashkuar. Marrëveshja e nënshkruar nga Meloni me Ramën lëviz në të njëjtat linja dhe është në përputhje me atë që Manifesti i Bukureshtit i PPE-së e përcakton si “një ndryshim thelbësor në legjislacionin evropian për azilin”. Dhe kjo është për të përfunduar “marrëveshjet me vendet e treta për të garantuar që azilkërkuesve t’u garantohet gjithashtu mbrojtje”, në mënyrë që “kushdo që kërkon azil në BE të transferohet në një vend të tretë të sigurt dhe t’i nënshtrohet procedurës së azilit atje”.

Me pak fjalë, në këtë pikë sigurisht që ka një të përbashkët pikëpamjesh me PPE-në, e cila është e destinuar të mbetet në masë të madhe grupi i parë parlamentar i Eurodhomës së ardhshme dhe që do të japë si rrjedhim kartat për të vendosur samitet e ardhshme të institucioneve të komunitetit. Dhe ka gjithashtu dritën jeshile nga shumica e vendeve të BE-së, duke pasur parasysh se në mesin e majit 15 ministra të Brendshëm të njëzet e shtatë i kërkuan Komisionit të miratojë “zgjidhje të reja” për çështjen e migrantëve, duke evokuar protokollet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe Ruanda dhe midis Italisë dhe Shqipërisë.

Edhe për këtë, ndoshta, Meloni do të vizitojë sot Tiranën dhe rrethinat e saj.

Pavarësisht kohës së nevojshme për të ndërtuar dy qendrat në Shëngjin dhe mbi të gjitha në Gjadër, ato janë shkurtuar. Vendet e ndërtimit duhej të mbylleshin deri në verë, por sigurisht që do të mbërrinte në vjeshtë. Me polemika të pashmangshme të bashkangjitura. /Il Giornale

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x