19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

“Identifikohen” neuronet që mund t’i ndihmojnë njerëzit e paralizuar të ecin përsëri

Nëntë persona të paralizuar nga dëmtimet e rënda të shtyllës kurrizore rifituan aftësinë për të ecur, falë një kombinimi të pulseve elektrike në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore dhe terapisë fizike, raporton një studim i botuar këtë muaj në revistën Nature.

Gazeta bazohet në punën e vitit 2018 që ndihmoi tre njerëz të ecin përsëri. Hulumtimi “më në fund po arrin te kontribuesit e rëndësishëm të rimëkëmbjes”, thotë Sarah Mondello , një neuroshkencëtare në Universitetin e Uashingtonit. Lëndimet e rënda të shtyllës kurrizore mund të thyejnë linjën e komunikimit midis trurit dhe neuroneve në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore përgjegjëse për ecjen.

Studiuesit fillimisht përdorën stimulimin elektrik të shtyllës së poshtme të shtyllës kurrizore, të quajtur stimulim elektrik epidural (EES), për të trajtuar dhimbjen tek njerëzit me lëndime të shtyllës kurrizore, shkruan Carissa Wong nga New Scientist.

Por gjatë dekadës së fundit, EES ka ndihmuar një numër të vogël njerëzish të paralizuar në këmbë ose të ecin, sipas HealthDay News. E kombinuar me terapi fizike, EES gjithashtu mund t’i ndihmojë njerëzit të rifitojnë funksionin e fshikëzës dhe zorrëve dhe të përfshihen në aktivitete seksuale, sipas Science.

“Ne imitojmë mënyrën se si palca kurrizore normalisht aktivizohet nga sinjalet elektrike nga truri kur ecni, duke stimuluar elektrikisht vendin e duhur të palcës kurrizore në kohën e duhur për të lëvizur muskujt e këmbës,” Jocelyne Bloch , një neuroshkencëtare në Universitetin e Lausanne në Zvicër dhe bashkëautor i punimit, thotë New Scientist.

Në studimin e ri, nëntë pjesëmarrës me lëndime të ngjashme të shtyllës kurrizore morën implante të pajisjeve elektrike. Në fillim, tre pjesëmarrës nuk mund t’i ndienin ose lëviznin këmbët, dhe të tjerët kishin pak ose aspak lëvizje.

Por pas pesë muajsh trajtimi, të nëntë mund të bënin hapa dhe katër njerëz mund të ecnin pa EES, sipas Dyani Lewis nga Nature News.

Për të përcaktuar saktësisht se si funksionoi stimulimi elektrik, ekipi kreu të njëjtin eksperiment tek minjtë. Ata paralizuan këmbët e pasme të minjve për kërkimin. Duke përdorur EES dhe terapi fizike në një rutine, minjtë rifituan gjithashtu aftësinë për të ecur.

Kur studiuesit më pas bllokuan aktivitetin e këtyre neuroneve te minjtë e lënduar, minjtë nuk mësuan të ecin përsëri. Por bërja e kësaj te minjtë e shëndetshëm nuk kishte asnjë efekt në ecjen e tyre, kështu që studiuesit arritën në përfundimin se këto neurone mund të ndihmojnë në rimëkëmbjen.

Të njëjtat neurone ka të ngjarë të luajnë të njëjtin rol te njerëzit, sepse njerëzit dhe minjtë kanë arkitekturë të ngjashme kurrizore.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x