36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

Historitë e vërteta pas përrallave klasike

Përrallat, përveçse magjike, kanë një rrëfim mjeshtëror. Ndërsa rriten dhe përballen me situata nga më të ndryshmet, njerëzit në mënyrë të pandërgjegjshme i kujtojnë mesazhet e përrallave të fëmijërisë. Disa përralla janë bazuar në legjenda e mite.

Por disa rrëfenja janë versione artistike të ngjarjeve të vërteta.

Ngjarjet e llahtarshme, ku shpesh përfshihen përdhunime, vrasje, inceste, kanibalizëm, me anë të elementeve magjike dhe mënyrës së rrëfimit, janë shndërruar në rrëfenjat e mrekullueshme me të cilat jemi rritur.

Në fillim të viteve 1800, Xhakob dhe Vilhelm Grimm mblodhën një numër historish që përshkruanin jetën e paparashikueshme të popullsisë europiane.

Ndërkohë, të vendosur për të shpëtuar letërsinë gojore gjermane, që ishte drejt zhdukjes, iu drejtuan edhe folklorit vendas. Përmbledhja e tyre e parë me histori ishte e bazuar në ngjarje të vërteta, por të përshkruara me elemente artistike në mënyrë që librat të shiteshin.

Ndërkohë, ata studiuan me vëmendje punën e Charles Perrault, që cilësohet si babai i përrallave.

Përrallave të Perrault, edhe pse të magjishme, u mungonte ndjenja, edhe për arsye se ishin shkruar për të rritur. Disa nga përrallat më të njohura të tij janë mbështetur në ndodhi të vërteta.

Mjekërkaltri

Perrault e thuri historinë mbi Konomorin e mallkuar, të cilin e kishin paralajmëruar se do të vdiste nga dora e të birit. Ndaj, kur gruaja e tij ngeli shtatzënë, ai e vrau.

Por Perrault ishte më i mrekulluar nga Gilles de Rais, një fisnik i shekullit të 15-të, hero lufte. Pas përfundimit të luftës ai u bë një vrasës serial fëmijësh. Në gjyq, ai përshkroi me detaje se si i torturonte dhe i vriste fëmijët.

Mbi këta dy personazhe është ndërtuar një nga personazhet më të njohur të përrallave për fëmijë.

Borëbardha dhe shtatë xhuxhët

Përralla është mbështetur në jetën tragjike të Margarete von Waldeck, një grua fisnike bavareze që ka jetuar në shekullin e 16-të. I vëllai i saj përdorte fëmijë që të punonin në minierë. Të deformuar fizikisht për shkak të punëve të rënda në minierë, atyre u referoheshin si xhuxhë. Njerka e Margarete, për ta hequr qafe, e dërgoi në Bruksel, ku u njoh me princin Filip të Spanjës, me të cilin ra në dashuri.

Mbreti i Spanjës, i cili e kundërshtonte lidhjen, dërgoi agjentët e tij ta vrisnin.

Margarete vdiq nga helmimi.

Rapunzel

Rapunzel është mbështetur në një histori kristiane. Në shekullin e tretë, një tregtar pagan e adhuronte kaq shumë vajzën e tij të bukur sa e ndaloi të kishte shoqërues.

Kur udhëtonte, ai e mbyllte vajzën në një kullë. Vajza lutej kaq shumë dhe fort sa e dëgjonte i gjithë qyteti. I ati i preu kokën, ndërsa vetë vdiq pak më vonë nga një goditje rrufeje. Vajza u kthye në martire, e nderuar nga kisha ortodokse.

Hirushja

Vajza e bukur, por e keqtrajtuar mbështetet në historinë e Rhodopis, një grua greke, që kur ishte e re u kap rob, u shit si skllave dhe u dërgua në Egjipt.

Pamja e saj e pazakontë e ktheu në një thesar dhe i zoti i saj e mbuloi me dhurata, përfshirë edhe një palë këpucë ari. Këto këpucë tërhoqën vëmendjen e faraonit Ahmos II, i cili këmbëngulu që ajo të bëhej një nga gratë e tij.

Përgatiti: Elona Qose

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x