23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Filmi për Donald Trump bën bujë në Kanë, ish-presidenti paralajmëron betejë ligjore

Një film i ri për Donald Trump ka pasur premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit në Kanë, duke tërhequr kryesisht vlerësime të mira nga kritikët, por edhe një kërcënim ligjor nga ish-presidenti.

I titulluar The Apprentice, filmi biografik gjurmon historinë e origjinës së zotit Trump si një zhvillues i ri ambicioz i pronave në vitet 1970 dhe 80 në Nju Jork.

Zëdhënësi i tij e përshkroi filmin, i cili përmban një skenë ku ai shihet duke përdhunuar gruan e tij të parë, Ivana, si “plehra”, “fiksion i pastër” dhe “ndërhyrje në zgjedhje nga elitat e Hollivudit”.

Filmi fillon me një parantezë se shumë nga ngjarjet e tij janë të trilluara.

Ai debutoi ndërsa gjyqi i zotit Trump për paratë e heshtura vazhdon në Nju Jork, ndërsa ai përgatitet për një tjetër zgjedhje presidenciale në nëntor.

Titulli është pjesërisht një referencë për serialin televiziv të drejtuar nga zoti Trump për më shumë se një dekadë që nga viti 2004.

Megjithatë, filmi zhvillohet disa dekada më parë, pasi zoti Trump po bën emrin e tij si një zhvillues i pasurive të paluajtshme.

Sebastian Stan, i cili është shfaqur në Pam & Tommy, Dumb Money dhe disa filma të MCU si Ushtari i Dimrit, portretizon ish-presidentin. Ylli i Succession Jeremy Strong luan mentorin dhe avokatin e tij të pamëshirshëm Roy Cohn.


Sipas agjencisë së lajmeve AFP, filmi “pikturon një portret të palëkundur, por të nuancuar të ish-presidentit të SHBA”.

Filmi, paraqet “përdhunimin, probleme të shëndetit seksual, probleme me rënien e flokëve dhe tradhtinë”.

Megjithatë, ndërsa përparon, filmi përshkruan “mirësinë e zotit Trump duke u gërryer ndërsa ai mëson artet e errëta të marrëveshjeve dhe shijon fuqinë”.

Regjisori i saj, regjisori iranio-danez Ali Abbasi, imagjinon disa ngjarje brutale që ndodhin pas dyerve të mbyllura. Në një skenë tronditëse, Trump shihet duke përdhunuar Ivanën.

Gjatë procedurave të tyre të divorcit në jetën reale, Ivana akuzoi zotin Trump për përdhunimin e saj, megjithëse më vonë ajo tërhoqi akuzat. Ajo vdiq në vitin 2022.

Drejtori i komunikimit të fushatës së Trump, Steven Cheung tha se do të ndërmerren veprime ligjore “për të adresuar pohimet haptazi të rreme nga këta filmbërës të pretenduar”.

“Këto plehra janë trillime të pastra që sensacionalizojnë gënjeshtrat që janë zhgënjyer prej kohësh,” shtoi ai në një deklaratë. 

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x