23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Del libri që do të ‘trondisë’ Mbretërinë: Meghan Markle i dukej vetja si Beyonce

Meghan ‘mendoi se do të ishte Beyonce e Britanisë së Madhe kur të martohej me Harry’: Libri i ri i bombës pretendon se Sussexes u ndjenë ‘të ngujuar dhe të keqkuptuar’ nga Pallati dhe Mbretëresha ‘u tha atyre që jeni ose brenda ose jashtë në samitin e Megxit’

Një burim tha se Dukesha e Sussex-it ‘mendonte se do të ishte Beyonce e Mbretërisë së Bashkuar’ si një personazh i famshëm dhe mbretëror.

Ekstrakte shpërthyese të një libri të ardhshëm pohojnë se çifti u ndje “i zhytur në cep dhe i keqkuptuar” nga pallati

Mbretëresha i tha Harry-t dhe Meghan-it se ishin ‘ose brenda ose jashtë’ si anëtarë mbretërorë që punonin, pa vend për kompromis.

Meghan Markle besonte se do të ishte ‘Beyonce e Britanisë së Madhe’ kur të martohej me Princin Harry, përpara se të zbulonte se i urrente rregullat strikte të jetës mbretërore dhe më vonë të hiqte dorë nga detyrat e saj si Dukeshë e Sussex-it, pretendon një libër i ri bombë.

Të dhënat shpërthyese të librit të ri, “The Hidden Power Behind the Croën” nga Valentine Low, u botuan sot nga The Times.

Burimet kanë pohuar se dukesha besonte se ajo do të bëhej Beyonce e Britanisë pasi të martohej me nipin e Mbretëreshës – por ishte e zhgënjyer nga protokollet dhe rregullat e rrepta të jetës si një anëtare që punonte në familjen mbretërore dhe ndihej gjithnjë e më e e goditur dhe e keqkuptuar.

Libri gjithashtu përmbante pretendime se Mbretëresha u detyrua të ndërhynte mbi Megxit dhe u tha Sussexëve se ishin ose brenda ose jashtë në samitin e Sandringham, ku anëtarët mbretërorë vendosën të ardhmen e Harry-t dhe Meghan-it.

Low tha se anëtarët e familjes mbretërore u takuan në një të ashtuquajtur samiti Sandringham pesë ditë pasi Duka dhe Dukesha njoftuan planet e tyre për Megxit më 8 janar 2020. Gjatë diskutimeve fillestare, Mbretëresha donte që të katër familjet mbretërore të punonin së bashku shpejt për të gjetur një zgjidhje.

Në ditët që pasuan, takimet u mbajtën në Clarence House, atëherë në shtëpinë e Princit Charles, duke përfshirë sekretarë nga katër familjet, përpara se diskutimet të zhvendoseshin në Pallatin Buckingham. Simon Case, sekretari privat i Princit William, ishte gjithashtu i përfshirë, duke ‘biseduar me të dyja palët’, raportoi gazeta.

Këto përfshinin pesë skenarë të mundshëm duke përfshirë dhënien e Dukës dhe Dukeshës një muaj çdo vit për aktivitetet e tyre, ose marrjen përsipër vetëm të një numri të vogël angazhimesh dhe shpenzimin e pjesës më të madhe të kohës duke bërë gjëra të tjera.

Si pjesë e këtyre opsioneve, do të zbatohen rregullat e përgjithshme për të mos marrë vendime për përfitime financiare ose materiale – qoftë për veten e tyre apo miqtë.

Një burim i pallatit tha: “Mendoj se Meghan mendoi se do të bëhej Beyonce e Britanisë së Madhe. Të qenit pjesë e familjes mbretërore do t’i jepte asaj atë lavdi. Ndërsa ajo që zbuloi ishte se kishte aq shumë rregulla që ishin aq qesharake sa që ajo nuk mund të bënte as gjërat që mund të bënte si një individ, gjë që është e vështirë.’

Por një tjetër e quajti atë një detyrë të pamundur, me dy botët e mbretërve dhe të famshmëve të paaftë për të kuptuar njëra-tjetrën. Ata thanë se Dukesha nuk do të ishte në gjendje të përshtatej me modelin e një mbretërore që punon. Low shkruan se ishte vetë monarku që mendonte se nëse çifti nuk do të ishte i gatshëm të ndiqnin rregullat që vlejnë për të gjithë anëtarët e familjes mbretërore, ata nuk do të lejoheshin të kryenin detyra zyrtare.

“Kishte një pamje shumë të qartë: nuk mund të jesh brenda dhe jashtë,” i tha një burim z. Low. Dhe nëse keni një qartësi të tillë pikëpamjeje, është shumë e vështirë të thuash, ‘Pse të mos shkojmë 10 për qind në këtë mënyrë në vend të 20 për qind?’ Kjo do të thoshte se kompromisi u hoq nga tavolina nga Mbretëresha, tha autori.

Ai gjithashtu pohoi se çifti ndihej i keqkuptuar nga Pallati për shkak të jofleksibilitetit rreth kërkesës së tyre.

Princi Harry fillimisht i dërgoi një email babait të tij, më pas Princit Charles, në lidhje me shqetësimet dhe dëshirën e tyre për t’u transferuar në SHBA, por iu tha se kërkon një bisedë familjare që nuk mund të mbahej të paktën deri më 29 janar 2020.

Kjo, shkroi z. Low, u prit keq nga çifti, të cilët kishin shpresuar ta zgjidhnin shpejt çështjen pas kërkesës së tyre. Përgjigja e shtyu princin të organizonte një takim privat me Mbretëreshën, por kjo u anulua, me Harry-n që iu tha se ajo nuk ishte më e disponueshme dhe se ishte konfuze për rregullimet e ditarit të saj.

Oborrtarët e panë takimin si një shans që Duka të fitonte mbështetjen e Mbretëreshës së pari, përpara se të fillonte bisedimet më të gjera me familjen mbretërore.”Kishte një rrezik që një bisedë private mund të interpretohej shumë ndryshe nga dy persona,” i tha një burim z. Low.

Kjo vjen pasi ndihmësit e pallatit pretenduan se Meghan ankoi se nuk po paguhej për turnetë mbretërore, ra dakord për intervistën e Oprah-t gjashtë muaj përpara Megxit dhe e uli stafin në lot me ngacmime dhe zemërime në librin e z. Low.

Libri i ri pretendon se gjatë turneut mbretëror në Australi në tetor 2018, Meghan nuk e kuptoi pse duhej të shtrëngonte duart e njerëzve ose të bënte shëtitje.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x