23.5 C
Tirana
24 / 06 / 2024

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 667 testime, 81 qytetarë të infektuar, ka 1 humbje jete dhe 115 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet. 

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127. 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 667 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 81 qytetarë, në këto bashki: 

36 në Tiranë, 6 në Fier, 4 në Dimal, nga 3 qytetarë në Kamëz, Himarë, Sarandë, Gramsh, nga 2 qytetarë në Dibër, Patos, Mallakastër, Vlorë, Korçë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Pukë, Fushë Arrëz, Lezhë, Kurbin, Durrës, Vorë, Kavajë, Bulqizë, Lushnje, Delvinë, Gjirokastër, Pogradec.

Janë 1,043 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit  ka 1 humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Kavaja 77 vjeç

Janë shëruar 115 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 325,764 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Shtator 2022) 

Raste të reja ditore                81

Të shëruar në 24 orë             115

Të shtruar në spitale             8

Humbje jete në 24 orë           1

Testime ditore                     667

Testime totale                   1,974,369

Raste pozitive                      330,394

Raste të shëruara                  325,764

Raste Aktive                             1,043

Humbje jete                              3,587

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë                    467

Shkodër                 124

Elbasan                   90

Fier                           87

Vlorë                         62

Durrës                     61

Korçë                         39

Berat                           39

Gjirokastër                31

Dibër                           22

Lezhë                        17                  

Kukës                           4

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x