24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

“10 vite burg për dezertorët!”/ Putin në vështirësi për ushtarë, Kremlini: Çdo mashkull në moshë lufte do të rekrutohet në ushtri…!

Vladimir Putin po nxiton me ligje të reja që ka të ngjarë të hapin rrugën për mobilizimin ushtarak në Rusi. Parlamenti rus dha miratimin fillestar për futjen e koncepteve të ‘mobilizimit’ dhe ‘kohës së luftës’ në Kodin Penal të vendit.

Kjo pason presionin intensiv ndaj Putinit nga linjat e ashpra për të shpallur luftë, në vend të një operacioni ushtarak special siç e kanë quajtur ata, dhe për të mobilizuar burra të moshës ushtarake për t’u bashkuar me ushtrinë.

“Duke gjykuar nga ajo që po ndodh dhe çfarë do të ndodhë, kjo javë shënon ose në prag të fitores sonë të afërt ose në prag të luftës bërthamore”, tha propagandistja kryesore Margarita Simonyan.

Sipas një kopje të projektligjit, të parë nga Reuters, dorëzimi vullnetar do të bëhej një krim për personelin ushtarak rus, i dënueshëm me 10 vjet burg.

Moszbatimi i urdhrit gjatë gjendjes ushtarake dënohet me burgim nga dy deri në tre vjet. Avokati Pavel Chikov tha se paketa tregon se Putini po fut konceptet e “mobilizimit”, “ligjit ushtarak” dhe “kohës së luftës” në Kodin Penal të Rusisë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x