25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Zbulohet dokumenti, CIA paralajmëroi Gjermaninë për një sulm të mundshëm të ‘Nord Stream’

Një paralajmërim i CIA-s disa javë më parë se tubat e Nord Stream mund të sulmoheshin, është zbuluar së fundmi, pasi shpërthimet hapën tre çarje të mëdha në dy lidhje kryesore të gazit që udhëheqësit perëndimorë thonë se janë rezultat i sabotimit.

Agjentët dërguan një ‘paralajmërim strategjik’ aleatëve evropianë, përfshirë Gjermaninë gjatë verës, se tubat ishin në rrezik, megjithëse ata refuzuan të thonë nëse Rusia ishte identifikuar si fajtore. Paralajmërimi nuk ishte specifik dhe nuk përcaktoi një kohë apo vendndodhje për një sulm, raporton ‘Reuters‘.

Megjithatë, dyshimi i rëndë për sulmin ka rënë në Kremlin – me zyrtarët evropianë që informuan Ëashington Post mbrëmë se “askush nuk po mendon se kjo është diçka tjetër përveç sabotimit rus”. Por aleatëve aktualisht u mungojnë prova të mjaftueshme për të fajësuar publikisht Moskën, shtuan ata.

Rusia sigurisht ka kapacitetin për të kryer një sulm të tillë. Ajo posedon flotën më të madhe të nëndetëseve spiune në botë dhe ka shpenzuar vite duke përditësuar aftësitë e saj. “Belgorod” – një nëndetëse e fshehtë me energji bërthamore – mund të sabotojë kabllot nënujore dhe mund të përdoret gjithashtu për të synuar një tub, thanë ekspertët dhe analistët.

Vendndodhja e shpërthimeve, në ujërat rreth 230 metra të thellë, është mjaft e cekët për t’a arritur zhytësit dhe Rusia ka qasje të drejtpërdrejtë në Detin Baltik nga Kaliningrad. Moska gjithashtu ka investuar para në dronët nënujorë që mund të përdoren për të fryrë tubat që janë të vendosur jashtë Shën Petersburgut, të cilët mund të hyjnë në Balltik përmes Gjirit të Finlandës.

Sa i përket motivit, shpërthimet erdhën në të njëjtën ditë kur Polonia, Norvegjia dhe Danimarka hapën një tub të ri që kalon nën Baltik, i cili është projektuar për të furnizuar Evropën Qendrore dhe Lindore pa u mbështetur në Rusi. Siç tha një zyrtar evropian mbrëmë, ai mund të projektohet si një paralajmërim për Evropën se infrastruktura e saj është e cenueshme.

Norvegjia – tani furnizuesi më i rëndësishëm i gazit në Evropë – ka raportuar drone të paidentifikuar që gumëzhinin në platformat e saj të shpimit ditët e fundit dhe të martën rriti sigurinë mes paralajmërimeve se ata mund të jenë në shënjestër. Danimarka, ujërat territoriale të së cilës përshkojnë zonën ku ndodhën shpërthimet, ka lëvizur gjithashtu për të siguruar platformat e veta.

Çmimet e gazit – të cilat kishin rënë në nivele normale nga nivelet më të larta historike në fillim të vitit – u rritën gjithashtu 19 për qind vonë të martën ndërsa lajmet për sulmin u përhapën, duke sugjeruar një motiv të dytë: Të trembni tregjet dhe të rrisni kostot për Evropën pikërisht kur liderët ishin në krye të krizës energjetike.

Së fundi, ajo vjen në sfondin e Putinit që vijon luftën në Ukrainë, ndërsa shton kërcënimet e tij ndaj Perëndimit. Referendumet e rreme të kryera me armë në Ukrainën e pushtuar kthyen 90 përqind të shumicës plotësisht të parashikueshme në favor të bashkimit me Rusinë dje – me Putinin tani që pritet t’i aneksojë ato deri në fund të javës.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x