20.5 C
Tirana
21 / 05 / 2024

Vjen “Java e kulturës kineze”/ Nga Ekspozita Fotografike tek artet marciale, ja aktivitetet e veçanta…

Ne kuadrin e Ditës Kombëtare të Kinës, Ambasada e Republikës Popullore të Kinës në Tiranë, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës dhe Bashkinë e Tiranës do të organizojë Javën e Kulturës Kineze. 

Në program parashikohen aktivitete të rëndësishme si Ekspozita fotografike mbi marrëdhëniet Shqipëri-Kinë, mbi artin e Taiji Kineze, një lloj arti marcial tradicional kinez, i konsideruar si trashëgimi botërore nga UNESCO, shkëmbim të artit me moton “Ndryshim në art, miqësi në zemër”, festivali i ushqimit kinez, shfaqja e kulturës kineze me performancë këndimi e kërcimi ku do të ekspozohet vallëzimi klasik kinez si dhe instrumente kombëtarë kinezë.

Lidhur me këtë event, vetë Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës ne Shqipëri, Ding Zhou ka lajmëruar përmes një statusi ne rrjetet sociale.  

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x