23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

VIDEO/ “Nëse ky është Biden, unë jam Erdogan”! Presidenti turk “ironizon” para gazetarëve për takimin e refuzuar

Duket se marrëdhëniet diplomatike në rang botëror janë tensionuar, që prej shpërthimit të luftës mes Ukrainës dhe Rusisë në shkurt të këtij viti.

Recep Tayyip Erdogan foli para gazetarëve për takimin me Joe Biden, duke iu përgjigjur refuzimit të të parit për ta takuar. Në veçanti, presidenti turk iu përgjigj gazetarëve të cilët e pyetën se si e komenton faktin që gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së nuk mundi të linte një takim me të.

Erdogan, sipas korrespondentit të SKAI-t në Stamboll, Manolis Kostidis, është përgjigjur: “Për çfarë arsye?” Nëse ky është Biden, unë jam Erdogan”.

Mitsotakis së bashku me Erdoganin në pritjen e Bidenit

Ndërkohë, në pritjen që do të organizojë presidenti amerikan Joe Biden sonte vonë për nder të liderëve pjesëmarrës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, kryeministri do të jetë së bashku në të njëjtin vend, Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Megjithatë, pas sulmit të djeshëm të presidentit të Turqisë ndaj Greqisë, hapësirat për çdo marrëveshje janë ezauruar. Zoti Mitsotakis gjithsesi do t’i përgjigjet zyrtarisht Erdoganit nga foltorja e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në fjalimin e tij të premten, ndërsa reagimi i parë erdhi dje nga ministri i Jashtëm, Nikos Dendias.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x