19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

Takim me Dorin… 20 vjet nga ikja, ‘yjet’ e skenës kujtojnë Teodor Kekon

20 vite nga ikja e Teodor Kekos, yjet e skenës bëhen bashkë për të kujtuar shkrimtarin.

Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, Luiza Xhuvani, Kastriot Çaushi, Ardit Gjebrea dhe Kristian Koroveshi do të interpretojnë më 14 shtator në sallën e katedrales ortodokse, në Tiranë.

Aktiviteti do të mbahet në orën 20:00 me titullin ‘Taki me Dorin’.

“Mes poezish, muzikës, kujtimeve… duket sikur Dori nuk ka ikur asnjëherë. Ndaj dhe vazhdojmë ritualin e takimeve… Edhe këtë herë, edhe pas 20 vitesh. Në një mbrëmje-homazh për Teodor Kekon, me vargje, muzikë, yje të skenës, miq… e të tjera, e të tjera… jeni të ftuar” – shkruan ministrja Elva Margariti.

Teodor Keko ishte shkrimtar dhe publicist shqiptar. Ai lind në Tiranë, i biri i regjisorëve të kinematografisë Endri dhe Xhanfize Keko. Ndoqi studimet e larta në Universitetin e Tiranës në degën e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe. Në fillimet e tij punoi si gazetar në gazetën letrare “Drita”, dhe në gazetën e përditshme “Koha Jonë”, më vonë ka punuar në gazetën “Aleanca” si redaktor.

Për një periudhë kohe ka qenë deputet i Parlamentit shqiptar. Teodor Keko i filloi publikimet e tij në vitin 1980 dhe është autor i 15 volumeve në zhanre të ndryshme si, poezi, dramë, novelë si dhe tregimeve të shkurtra.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x