35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Stuhia ‘e tmerrshme’ Fiona godet brigjet kanadeze, mijëra njerëz pa energji elektrike

Qindra mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, pasi stuhia Fiona goditi vijën bregdetare të Kanadasë.

Kryeministri Justin Trudeau tha se situata ishte kritike dhe premtoi të sigurojë mbështetje përmes ushtrisë.

Zyrtarët ende nuk kanë ndarë raportet për viktima apo lëndime të rënda, por autoritetet po përballen me përmbytje të mëdha.

Në një konferencë, Trudeau e përshkroi uraganin Fiona si “një stuhi shumë të fuqishme dhe të rrezikshme” dhe tha se ushtria do të angazhohet për të ndihmuar në vlerësimin dhe përpjekjet për pastrim.

Qeveria e tij tashmë i është përgjigjur pozitivisht një kërkese të autoriteteve të Nova Scotia për ndihmë.

“Nëse ka ndonjë gjë që qeveria federale mund të bëjë për të ndihmuar, ne do të jemi atje,” tha ai, duke shtuar se ai nuk do të udhëtonte më në Japoni për të marrë pjesë në funeralin e ish-kryeministrit Shinzo Abe.

Paralajmërimet për stuhitë tropikale janë lëshuar për provincat e Atlantikut të Nova Scotia, Prince Edward Island, Newfoundland dhe New Brunswick, si dhe në pjesë të Quebec.

Rajoni lindor i vendit mund të ketë deri në 25 cm shi, duke rritur rrezikun e përmbytjeve të shpejta.

Në Nova Scotia, u përgatitën strehimore në Halifax dhe Cape Breton për njerëzit që të mbuloheshin përpara stuhisë.

“Ne kemi kaluar nëpër këto lloj ngjarjesh më parë, por frika ime është e madhe,” tha Amanda McDougall, kryetare e bashkisë rajonale të Cape Breton.

“Ndikimet do të jenë të mëdha, reale dhe të menjëhershme.”

Në Port aux Basques, me një popullsi prej 4,067 banorësh në skajin jugperëndimor të Newfoundland, përmbytjet intensive bënë që disa shtëpi dhe ndërtesa të përmbyteshin, tha për CBC gazetari lokal Rene Roy. Zona është në gjendje të jashtëzakonshme.

“Kjo është gjëja më e tmerrshme që kam parë ndonjëherë në jetën time,” tha zoti Roy.

Ai shtoi se shumë shtëpi kanë mbetur si “një grumbull rrënojash në oqean tani”, duke shtuar: “Ka një ndërtesë apartamenti që fjalë për fjalë është zhdukur. Ka rrugë të tëra që janë zhdukur”.

Zyrtarët më vonë konfirmuan se të paktën 20 shtëpi kishin humbur.

Policia Mbretërore Kanadeze tha se një grua u shpëtua pasi u “hodh në ujë ndërsa shtëpia e saj u shemb” në zonë.

Kompanitë e energjisë kanë paralajmëruar se mund të duhen ditë për të rivendosur energjinë elektrike, pasi shpejtësia e erës mbetet shumë e lartë për të filluar punën në linjat e rrymës të rrëzuara.

Uraganët e fortë në Kanada janë të rralla, pasi stuhitë humbasin energjinë e tyre pasi godasin ujërat më të ftohta në veri dhe bëhen post-tropikale.

Por presioni në rajon parashikohet të jetë historikisht i ulët pasi stuhia Fiona godet, duke i hapur rrugën një stuhie më të fortë.

Nova Scotia u godit për herë të fundit nga një ciklon tropikal në vitin 2003 me uraganin Juan, një stuhi e kategorisë së dytë që vrau dy njerëz dhe dëmtoi rëndë strukturat dhe bimësinë.

Meteorologu Bob Robichaud paralajmëroi të premten pasdite se Fiona do të jetë më e madhe se Juan dhe më e fortë se uragani Dorian i vitit 2019, i cili gjithashtu arriti në brigjet e Nova Scotia.

Fiona kishte bërë tashmë kërdi në Porto Riko dhe Republikën Domenikane në fillim të kësaj jave, me shumë të tjerë të mbetur ende pa energji elektrike ose ujë të rrjedhshëm.

Florida gjithashtu përballet me një kërcënim uragani pasi stuhia tropikale Ian u forcua ndërsa lëvizte mbi Karaibe të shtunën.

Mund t’i afrohet Floridës në fillim të javës së ardhshme si një uragan i madh.

Rruga e parashikuar e Ian-it e çon atë në jug të Xhamajkës, mbi Kubën perëndimore dhe në Florida, tha qendra e uraganit.

Florida Keys dhe Florida e Jugut mund të goditen nga shira të dendur të hënën, sipas sinoptikantëve.

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis shpalli një gjendje të jashtëzakonshme të premten, duke liruar fondet dhe shërbimet e urgjencës përpara stuhisë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x