28.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

Spiropali pritet nga kreu i Komisionit të Sigurisë në Senatin amerikan: Diskutuam për sulmin kibernetik nga Irani e sanksionet e marra nga SHBA

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka udhëtuar drejt SHBA-së në kuadër të një vizite zyrtare ku është takuar me një sërë personalitetesh të rëndësishëm të politikës amerikane.

Në nisje të takimeve, Spiropali është pritur nga Senatori, njëkohësisht dhe Kryetari i Komisionit të Sigurisë së Brendshme në Senat, Gary Peters.

Një pjesë e rëndësishme e diskutimit ishte dhe sulmi kibernetik i Iranit ndaj sistemit të shërbimeve online në Shqipëri. Ministrja Spiropali shprehu mirënjohjen për mbështetjen që SHBA i ka dhënë vendit tonë për këtë çështje.

“Diskutuam për progresin që ka bërë Shqipëria, sfidat e së ardhmes, sulmet kibernetike të Iranit ndaj shërbimeve qeveritare në vendin tonë, si dhe sanksionet e ndërmarra nga SHBA dhe partnerët për dënimin e këtij akti kriminal” – thotë ministrja Spiropali.Postimi i plotë i Elisa Spiropalit:

Washington DC – Nder dhe kënaqësi të nis vizitën zyrtare me Senatorin Gary Peters, Kryetar i Komisionit të Sigurisë së Brendshme në Senatin, ku mbulohen çështje të sigurisë kibernetike, bashkëkryetar i grupit të miqësisë me Shqipërinë, një mik i shkëlqyer i Shqipërisë dhe shqiptarëve!

I shpreha mirënjohjen për vëmendjen dhe mbështetjen që Kongresi & Senati Amerikan vijojnë të japin për vendin tonë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x