36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

Shija e kuzhinës kineze dhe muzika tradicionale përmbyllin Javën e Kulturës Kineze

Në sheshin “Skënderbej” në Tiranë u përmbyll të premten në mbrëmje Java e Kulturës Kineze, me panairin e kulinarisë, një hapësirë dedikuar ushqimeve të shijshme kineze, organizuar nga Ambasada e Kinës në Shqipëri, Ministria e Kulturës dhe Bashkia Tiranë.

Në sheshin e mbushur plot me qytetarë shqiptarë dhe turistë të huaj që vizitojnë Tiranën në këtë sezon ishin vendosur stenda me libra dhe ushqime. Ata shijuan shumëllojshmërinë e ushqimeve kineze, çajin kinez, por edhe librat dhe revistat.

I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe ambasadori i Kinës në Shqipëri, Zhou Ding, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, i cili vizitoi disa prej stendave me asortimente të ndryshme. Po ashtu të pranishëm ishin edhe përfaqësues nga Bashkia Tiranë, kryetari i Shoqatës së Miqësisë Shqipëri-Kinë Spartak Nano, artistë, qytetarë dhe turistë të shumtë.

Shija e kuzhinës kineze dhe muzika tradicionale përmbyllin Javën e Kulturës Kineze

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x